Ezine.bg»Форум»Деца и родители»Относно имената на децата

Относно имената на децата

  • 19.03.14 09:14#1ВеличкаВеличкаНовакРегистрация: 19.03.14Град: -Отговори: 4Относно имената на децатаПонякога се питам само на мен ли не ми допада тази тенденция за кръщаване на децата с чужди имена?! Съгласна съм , че и повечето от общоприетите не са типично български, но са разпространени отдавна и се възприемат така. Последните 10 години наблюдавам широко разпространение на имена като: Никол, Мелиса, Изабел, Елизабет,Ванеса,Анабел, Джон, Марк, Дейвид и т.н. Това, разбира се, е личен избор, но не губим ли така българската си идентичност? Особено когато момчето, бъдещ татко, ще даде бащино име на детето си - Джонов, Дейвидов и прочие. Любопитно ми е вашето мнение
    ОтговорОтговор с цитат
  • 22.03.14 06:35#2СтефаниСтефаниНовакРегистрация: 04.09.13Град: -Отговори: 2от: Относно имената на децатаЗдравейте на всички! Относно имената на децата, аз съм кръстена на дядо и си харесвам името, при някои обаче нещата не са така. Има някои имена с които ако сега си кръстиш детето определено то ще има проблеми със самочувствието, а и като се има в предвид как децата се подиграват на всичко...Но смятам, че заради самочувствието на детето може да му се даде по-модерно име, име което не се срамува да каже.Има си класически имена които никога няма да са старомодни като Георги и Иван примерно, Димитър и др. При всички положения обаче ние трябва да се опитаме да съхраним българското, колкото и да е зле положението в страната ни традициите са си традиции. както за кръщаването, смятам че е задължително. ОтговорОтговор с цитат
  • 22.03.14 09:40#3Димитър ДимитровДимитър ДимитровНовакРегистрация: 25.01.14Град: -Отговори: 9от: Относно имената на децатаДокато американщината навлиза с големи крачки в ежедневието на българина,ще е така.Не е нормално да се използват толкова чуждици в нашия език.Не е нормално да се отдава толкова голямо значение на американски празници,като Хелуин и Свети Валентин.В стремежа си хората да са по-интересни и съпричастни с западния модел,забравят от къде са и кои са.ОтговорОтговор с цитат
  • 22.03.14 10:02#4СтефаниСтефаниНовакРегистрация: 04.09.13Град: -Отговори: 2от: Относно имената на децатаЗа празниците съм напълно съгласна, имаме си достатъчно наши. Хелуин не е наш празник и не мисля, е нужно да се чества. Но за имената ако са по-близки до нашите защо не. От друга страна има толкова хубави български имена като Калоян, Михайл, Борис, Анна, Райна и много други. Но самата аз не си представям да си кръстя след време детето Първолета примерно едно време е било модерно сега не е. Трябва да се съобрази, че времената се менят и все пак е хубаво когато се избере българското.ОтговорОтговор с цитат
  • 22.03.14 11:51#5Димитър ДимитровДимитър ДимитровНовакРегистрация: 25.01.14Град: -Отговори: 9от: Относно имената на децатаМоже би хората кръщавайки си децата с такива чужди имена,си мислят,че така са по-модерни,по-близо до запада.Знам ли?Последно време това стана модерно в България.Лично на мен не ми е приятно.Така лекичко започваме да се откъсваме от корена си.Но явно не могат да осъзнаят,че както и да си кръстиш детето,колкото и години да живее в чужбина то винаги ще си остане БЪЛГАРИН!ОтговорОтговор с цитат
  • 08.06.15 02:59#6VesyVesyНовакРегистрация: 08.06.15Град: ПловдивОтговори: 4от: Относно имената на децатаЩе си позволя да побутна темата, защото ми е интересна.
    Присъединявам се към останалите мнения. И на мен ми е странно (в лошия смисъл), когато чуя на детската площадка някоя майка да подвиква на момиченцето си "Тейлър! Ела", или "Ванеса" или за момче - Джордан. И трите примера съм ги срещала, не съм голословна. И винаги ми е много любопитно тия жени с какъв акъл дават подобри имена на децата си?! Ако бащата е чужденец някак си мога да проявя разбиране, въпреки, че аз в такава ситуация бих търсила среден вариант (Лора, Виктория, Мартин и др.), но при положение, че цялата рода са българи...?!
    Добрата новина е, че когато аз раждах Боян жените с които делях стая в болницата до една бяха избрали български имена за децата си. Като добавим и мненията тук ми се струва, че няма място за притеснения - западните имена няма да изместят българските!
    А Хелоуин у нас не е празник, а само повод за парти. :evil:
    ОтговорОтговор с цитат
  • 28.01.18 06:35#7Елена КарауляноваЕлена КарауляноваНовакРегистрация: 28.01.18Град: -Отговори: 1от: Относно имената на децатаЗдравейте, напълно ви подкрепям.Имаме достатъчно хубави български имена, че да кръщаваме децата си с чуждици.ОтговорОтговор с цитат
  • 06.01.19 03:55#8Йозлям КадироваЙозлям КадироваГотвачРегистрация: 28.08.17Град: ВарнаОтговори: 19от: Относно имената на децатаВъпрос на вкус и личен избор.

    На мен традиционните български имена не ми допадат - или са често срещани или са простооо....
    ОтговорОтговор с цитат
Facebook
Любими
Twitter
Pinterest