Ezine.bg»Статии»Здраве»Десет неизвестни факта за настинката

Десет неизвестни факта за настинката

Жана Г.Жана Г.
Новак
554197
Десет неизвестни факта за настинката

Всеки от нас боледува от настинка през живота си средно около 200 пъти. Тя продължава около 9 дни и това прави към пет години кашлица, главоболие, запушен нос и болки в гърлото.

Настинката е най-разпространената инфекция в света, но ако се погледне като средно излиза, че някои хора повече от други, стават нейна жертва. Защо някои боледуват всяка зима, а други се отървават само с лека хрема? Изследванията от последните години разкриват някои от факторите, от които се изяснява такава зависимост.

Слабият имунитет не ви предразполага към настинки. Симптомите не са резултат на въздействието на вирусите, а по-скоро колко силно реагира на тях имунната ви система. Силно проявените симптоми на настинка са в следствие на силна имунна система, а не на слаба.

Витамин C не спира настинката. Над 30 клинични изследвания на повече от 10 000души са доказали, че витамина не е в състояние да спре настинката. В най-добрия случай може да съкрати продължителността на симптомите. Оптимален ефект от витамин С има, когато сте под голямо физическо натоварване или сте под въздействие на краен студ.

Да откажем алкохола не е добро решение. По данни от проведени изследвания става ясно, че една, две чашки на ден понижава риска от настинка. Учените не могат да обяснят този факт, но предполагат, че алкохола оказва въздействие на възпроизводството на вирусите. Все пак не бива да злоупотребяваме с питиетата, защото риска за здравето е по-голям от потенциалната профилактична полза.

Настинката не се предава чрез целувките. Най-големия вид от вирусите са риновирусите, а те рядко попадат в организма чрез устата. Учените са изчисли, че трябват 8000 пъти повече вируси, за да се предизвика инфекция чрез слюнката, отколкото при другите начини за пренасяне. Носът и очите са вратите през, които инфекцията навлиза в тялото.

При пране на дрехите вирусите не се унищожават. Това може да се окаже най-лесния начин да се разпространят вирусите у дома. Те се скриват в тъканите и са потенциална заплаха за всеки, който влезе в контакт с тях.

Зеления цвят на секретите не означава бактериална инфекция, а е признак, че имунната система работи добре. Организмът праща все повече бели кръвни телца за борба с вирусите и секрета се оцветява от прозрачен в жълт и после в зелен цвят. Кръвните тела съдържат ензими, които сменят цвета си защото съдържат желязо.

Антибактериалните сапуни не унищожават вирусите. Микробите предизвикващи настинката са вируси, а не бактерии. Това е и обяснението защо антибиотиците не помагат при настинка. Те разрушават стените на клектите, а вирусите нямат клетки, затова антибиотиците са безпомощни.

Навличането с дрехи няма да помогне. Студът навън няма нищо общо с настинката. Най-често хората се разболяват през есента и зимата, защото студът ги кара да стоят в закрити помещения, а там вирусите се разпространяват много по-лесно.

Пилешката супа действително помага. Изследванията показват, че този стар лек наистина е ефикасен. Макар да не могат учените да разберат коя съставка точно помага да се преборим с настинката, са установили, че намаляват движенията на нейрофилите- клетките провокиращи появата на инфекцията.

Ехинацеята не помага много. Изследванията показват, че има много слаб ефект върху намаляването на симптомите, но не върху продължителността на заболяването. Недейте да разчитате на нея да ви предпази да не се разболеете или да преболедувате по-леко и по-кратко.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest