Ezine.bg»Статии»Здраве»Народна Медицина»Нормализиране на холестерола с чай

Нормализиране на холестерола с чай

Georgi BurdinGeorgi Burdin
Новак
195
Нормализиране на холестерола с чай

Напоследък все повече хора започват да се тревожат за нивата си на холестерол. Но холестеролът всъщност е полезен. Той е восъчно вещество, което се намира в кръвните липиди. То е необходими за играждане на клетъчната мембрана, синтез на хормони, изолира нервните влакна и т.н.

Съществуват 2 вида липопротеини:

LDL (или т.нар. лош холестерол) – те пренасят холестерола от черния дроб към останалите части на тялото, където се окислява и се превръща във вредните атеросклеротични плаки. Обикновено нивата му са по-високи от HDL холестерола.

Нормализиране на холестерола с чай

HDL (т.нар. добър холестерол) – пренасят холестерола от кръвния ток към черния дроб, където той се преработва и екскретира от тялото.

При повишени нива на LDL се натрупва холестерол под формата на атеросклеротични плаки, които се натрупват по стените на кръвоносните съдове и ги стесняват - заболяване, познато като атеросклероза. Най-често това засяга коронарните съдове, които изхранват сърцето и е предпоставка за инфаркт на миокарда.

Изследване на университета в Хонг Конг доказва ролята на зеления чай и жасмина за понижаване на холестерола в кръвния ток и черния дроб. Действието им се дължи на флавоноида катехин, който има антиоксидантно действие. Той забавя окислението на холестерола, а именно окислението го превръща в атеросклеротична плака, отлагаща се в стените на съдовете. Забавянето на този процес спомага също и за предотвратяването на възпалителни процеси, свързани със сърдечно-съдовите заболявания.

Изследване в Китай през 2003г. и публикувано в Archives of Internal Medicine доказва, че всекидневното приемане на екстракт от черен чай намалява нивата на холестерол с до 16% .

Включете чая във вашия хранителен режим. Освен полезното му антиоксидантно действие, чаят има тонизиращо действие, премахва преумората, подпомага функцията на бъбреците, както и много други полезни функции в организма.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest