Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Пластмасовите опаковки вредят на плодовитостта

Пластмасовите опаковки вредят на плодовитостта

MarianeMariane
Джедай
143277285
Пластмаса

Употребата на пластмасови опаковки в домакинството крие редица рискове за здравето на хората. Доскоро за главен виновник се сочеше веществото бисфенол А, което се влага в производството на пластмаса, за да увеличи нейната здравина и еластичност.

Според учените бисфенол А е основният причинител на различни заболявания като чернодробни смущения, сърдечни проблеми, неправилно развитие на мозъка при кърмачетата и нарушения в развитието на хормоналната система при децата.

Това токсично вещество лесно прониква в храната и напитките ни, особено при многократно използване на пластмасовите съдове или при загряването им.

Към здравословните вреди от употребата на пластмасови изделия във всекидневието може да се прибави и неблагоприятното въздействие, което те окозват върху човешката репродуктивна система.

Пластмасата и съдържащите се в нея вещества влияят пагубно върху фертилитета, твърдят гинеколози.

Проведени лабораторни изследвания показват, че клетките, които са култивирани в пластмасови лабораторни съдове, а не в стъклени, се развиват доста по-бързо от останалите. Според учените това се дължи на пластификаторите, които се влаган в пластмасата – т.е. на въпросния бисфенол.

Плодовитост

Според професор Милко Сираков сами по себе си пластификаторите не са опасни за здравето на хората, но в комбинация с други фактори оказват зловредно влияние върху човешкия организъм.

При загряването на храна и напитки в пластмасови съдове в микровълнова фурна се освобождават вредни вещества. Вещества, наречени ксеноестротени, проникват от опаковката в храната. Ефектът е по-висок, ако храната е мазна или солена. Ксеноестрогените проникват в храната ни, дори ако я съхраняваме в хладилник, но в доста по-малка степен.

Тези вещества оказват пагубно въздействие върху плодовитостта на мъжа. Техният неволен прием води до намаляване на качеството и подвижността на сперматозоидите. При нормални обстоятелства около 50-60 процента от сперматозоидите имат нормална форма и подвижност, което ги прави годни да оплодят яйцеклетката, но ксеноестрогените водят до намаляването им с близо 6-7 %.

Ксеноестрогените, както подсказва името им, имат действие, подобно на женския полов хормон естроген. Според д-р Георги Стаменов при жените приемът на ксеноестрогени пречи на яйцеклетката да бъде оплодена. Те влошават качеството на яйцеклетките и влияят върху хромозомите.

Специалистите са категорични, че консумирането на храни в пластмасови опаковки е особено вредно за човешкото здраве. Опасни са дори платмасовите чаши, в които автоматите за кафе предлагат ароматната напитка.

Не са пренебрегвани и металните кенове, в които се предлагат енергийни напитки, газирани безалкохолни напитки и бира. Вътрешният слой на тези опаковки също съдържа пластмаса.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest