Ezine.bg»Статии»Здраве»Как се преценява начинът на раждане при двуплодна бременност

Как се преценява начинът на раждане при двуплодна бременност

МаринаМарина
Джедай
4687
Бременност

Двуплодната бременност сама по себе е голямо предизвикателство за всеки медик, както и за всяка жена очакваща близнаци. Отглеждането на една такава бременност в акушеро–гинекологичните кабинети, определяне начина на раждане, кога да се осъществи то и къде са все въпроси изискващи много познания в областта. Не по–малко важно е и правилното разчитане състоянието на бъдещата майка и нейните бебета.

Това означава, че начинът на раждане при близнаци зависи от срокът на бременността, състоянието на плодовете вътреутробно, тяхното положение в матката и това дали са с една околоплодна обвивка или не. Трябва да се обърне внимание и на наличието на съпътстващи заболявания, както и възможностите на акушерският и неонатологичният екип.

Такова решение се взима в хода на бременността, ако раждането започне преждевременно или ако настъпят усложнения от страна на фетусите (плодовете), както и при проблеми със здравословното състояние на жената.

Индикациите за родоразрешение по оперативен път (секцио цезареа) могат да бъдат от страна на майката – предшестващо раждане по оперативен път, придружаващи заболявания (утежнен очен статус, сърдечно–съдови заболявания и други), тесен таз, предлежаща плацента (намираща се частично или напълно върху вътрешния отвор на цервикалния канал), отлепване на плацентата.

Раждане

Причините, които биха могли да доведат до секцио от страна на плодовете са неправилно разположение на двата близнака, когато едното от тях е по–малко, при пролапс (изпадане пред влагалището) на пъпна връв или дребна детска част и то ако липсват условия за бързо вагинално раждане. И не на последно място ако са с една околоплодна обвивка.

Нормалният механизъм на раждане се осъществява през костния таз на жената и нейният мек родов канал (маточна шийка и влагалище). За нормално раждане при двуплодна бременност се преценяват положението на плодовете в матката, както и тяхното приблизително тегло, респективно големина. Тук задължително фетусите трябва да са с отделни околоплодни ципи.

В 21 век много рядко се допуска раждане на близнаци по нормалните механизми, поради по–големите рискове при жената от разкъсвания, прострахирано раждане – повече от 12 часа и т.н., а при плодовете от възможността те да се заклещят някъде по пътя, да аспирират околоплодна течност и други.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest