Ezine.bg»Статии»Здраве»Народна Медицина»Ползите от лайката за човешкото здраве

Ползите от лайката за човешкото здраве

Лайка

Лайката е ефикасно лечебно и козметично средство благодарение на богатия си състав от полезни вещества. Тази често срещана билка е една от най-предпочитаните като домашно лекарство.

Латинското й име, matricaria chamomilla, буквално означава „майчина билка”. Тя е известна с употребата си при женски болести, но и е задължителна за всяка майка в грижите ѝ по малкото дете.

Днес в традиционната медицина на нашия континент тя се е превърнала в толкова популярно лекарство, че спокойно може да разглеждаме лайката като европейския еквивалент на женшен от Азия и Северна Америка.

Лайката има противовъзпалително, антисептично, болкоуспокояващо, заздравяващо, успокояващо и други действия. Като противовъзпалително и болкоуспокояващо средство лайката се използва вътрешно и външно при голям брой заболявания: възпаления на храносмилателната система, зъбобол, гастрит и други.

Външно се прилага под формата на промивки при възпаления на конюнктивите, при хемороиди, болезнени рани и при проблемна кожа.

Лайката от векове се използва като чай за успокояване и по-лесно заспиване, за лечение на треска и висока температура, настинки, стомашни проблеми и не на последно място - като противовъзпалително средство.

Обширно научно проучване, обхванало данни от последните 20 години, потвърждава ефективността на много от традиционните приложения и ползи на лайката.

Отвара от Лайка

Съставът на лайката е сложен. Богата е на етеричното масло хамазулен, както и на много други вещества – слузести, различни растителни киселини и сложни съединения. Можем да кажем, че приложението й е едно от най-универсалните в растителния свят.

Както повечето билки, бере се на обяд, когато няма роса и цветовете са хубаво напечени. Някои твърдят, че билките са по-полезни, когато съдържат в себе си и енергията на слънцето в неговия пик, по пладне.

Лайката освен на много полезен чай, се прави на запарка – 1 с.л. сух цвят се запарва с 250 мл. вода и се оставя за около 10 мин.

Тази отвара може да се разрежда в по- големи количества с цел баня на тялото, седяща баня или за обливане на косата. От цветовете може да се прави и мехлем, но там са ви нужни по- сериозни познания.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest