Ezine.bg»Статии»Здраве»Как да се предпазим»Играта навън пази децата от късогледство

Играта навън пази децата от късогледство

Игра навън

От дълго време се смята, че децата, които седят по-дълго вкъщи пред компютъра или прекарват времето си вторачени в смартфоните, са в пъти по-заплашени от късогледство, съобщава Дейли Мейл.

Това твърдение не е вярно според някои учени, но вече има изследвания в тази област, които показват, че децата, които са генетично предразположени към визуален дефицит, могат да подобрят шансовете си за избягване на очила, само като започнат да играят повече навън, твърдят авторите на подобно проучване от университета в Йорк.

Слънчевите лъчи са всичко, от което се нуждаем. Според експерти децата трябва да прекарват на естествена светлина поне 14 часа седмично, в противен случай те могат да развият миопия. Това заболяване кара далечните предмети да изглеждат размазани. Понякога дори води до слепота.

Лекари, специализирали в областта на обществената очна медицина, предупреждават, че случаите на тежка миопия се увеличават лавинообразно. Най-много случаи се срещат в страни, където има интензивен образователен режим, който принуждава децата да прекарват голяма част от времето си на закрито.

Ние наистина не знaem какво прави времето, прекарано на открито, толкова специално, заявява Доналд Мути, водещ изследовател на проучване, свързано с риска от късогледстово на деца, прекарващи времето си на закрито и завеждащ катедра в Държавния университет в Охайо. Ако знаехме, бихме могли да променим подхода си при лечението на късогледство, добавя още той.

Очни проблеми

Проучване по темата на Университета по технология в Сидни е сравнило китайчета, живеещи в Сингапур и в Сидни. Живеещите в Австралия деца имали по-малко проблеми с очите за разлика от тези на отровната държава. Учените установили в процеса на изследването, че хлапетата в Сидни прекарват по 13 часа седмично навън, докато техните сънародници в Сингапур - по три.

Хората мислеха, че миопията е генетично предопределена, от светкавичните промени става ясно, че не е генетично, а заради външни фактори, заяви професор Катрин Роуз, ръководител на катедрата по ортоптика към Университета по технология в Сидни. Късогледството няма нищо общо с националността, а е изцяло свързана с начина на живот, добави още тя.

Специалистите от различни страни вече са на мнение, че е най-добре децата под 6-годишна възраст да прекарват поне 10 часа седмично на открито, за да се предпазят от миопията.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest