Какво е ангиография?

ангиография

Ангиографията е изследване на сърдечно-съдовата и лимфната системи, което с помощта на рентгенови лъчи и контрастно вещество извършва поредица от снимки, наричащи се ангиограми. Тези снимки позволяват на лекарите да установят какво е състоянието на кръвния поток.

Съществуват няколко вида ангиография – в зависимост от типа на съдовете, които трябва да бъдат изследвани, това са венография, лимфография и артериография. Изследването може да се прилага и за наблюдението на различни органи в тялото – крайници, бъбреци, сърце, дори мозък.

В зависимост от това кой орган трябва да бъде проверен от специалиста, се различават следните видове ангиография – церебрална, ренална, коронарна и др. В зависимост от съдовата област, която ще се изследва, ангиографията се дели на кавография, периферна и аортография.

Кога се назначава подобно изследване?

Ангиографията се провежда, когато пациентът има заболяване, което засяга кръвоносните съдове. Прави се при заболявания, които засягат коронарните артерии, при аневризми, атеросклероза, увреждане на съдовете на ретината на окото, съдови малформации и др.

Кога не трябва да се прилага ангиография?

Не се препоръчва при пациенти, които има тежки сърдечни, чернодробни, както и бъбречни заболявания. При тези случаи направената ангиограма може да причини усложнения. Освен това не се прави ангиограма и при инфекциозни или остро възпалителни състояния, при наличие на психично заболяване, алергия към контрастните вещества.

Как се провежда изследването?

На пациента се слага упойка – обикновено местна, като обща или пълна се слага при случите, когато лекарят прецени, че е необходимо или ако процедурата се прави на дете. Въвежда се рентгенпозитивен катетър в артериалния или венозен съд, след което се въвежда и контрастното вещество. По този начин могат да се видят дефектите в съдовете – плаки, аневризми, тромбоза, деформация и пр.

Какъв е рискът при ангиография?

Възможно е да се появи кръвонасядане на мястото на въвеждане на катетъра или инфектиране. Има вероятност да се разкъса и кръвоносен съд.

Каква подготовка трябва да има човек за ангиография?

Прави се анамнеза на пациента – има ли алергии, хронични заболявания и пр.

Ако е необходимо, се спират определени лекарства, най-често ако пациентът пие такива за контролиране на кръвосъсирването. Хубаво е няколко часа преди изследването да се спре приемът на храни или напитки.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest