Ezine.bg»Статии»Здраве»Лечение и Процедури»Кога се назначава биопсия

Кога се назначава биопсия

МаринаМарина
Джедай
4687
Биопсия

Биопсията представлява взимането на проба от тъкан или групи клетки, които, поставени под микроскоп, да бъдат огледани от специалист – патолог. Целта на това изследване е с помощта на специализирана апаратура да бъдат оценени качествата на тъканите и клетките, поставянето на диагноза и определяне степента на развитие на болестта.

Тя се назначава от лекуващия лекар, когато той се съмнява за наличието на анормални клетки или образувания по или в тялото.

Различаваме ексцизионна биопсия, при която цялата прицелна (суспектна) зона се отстранява по хирургичен път и инцизионна биопсия, при която се взема само проба от тъканта (чрез излющване, остъргване).

Медицината разполага с много и различни методики за взимане на биопсичен материл. Посредством остъргване, с игла, пънч биопсия (материала за изследване се взима със специален пънч инструмент от кожата), ендоскопска, колпоскопска и други.

Биопсията е изключително ценен метод за поставяне на диагноза при различни видове заболявания. Тя се прилага често за установяване на ракови заболявания, пептична язва.

бенка

Също се прилага и чернодробна биопсия, за да се диагностицират освен ракови заболявания, но и наличието на хепатит или при наличен хепатит да се установи налице ли е цироза на черния дроб.

Биопсия се прилага и при съмнения, че е налице промяна във вида на бенка или групи такива.

Това изследване подпомага установяването на някаква инфекциозна болест, както и какво я причинява. Същото важи и за налично възпалително заболяване, отново с цел установяване на причинителя.

Провеждат се биопсии и на трансплантирани органи, целта на които е да се установи причината за отхвърлянето им – от организма или от първичното заболяване, наложило трансплантацията.

След взимането на биопсичния материал той се изпраща в специализирана лаборатория. Пробите се обработват химически и се разрязват, след което последва оглед под микроскоп от патолог.

Накрая патологът изготвя доклад, който включва всякакви необичайни или важни констатации. Този доклад се изпраща на лекуващия лекар, който е назначил биопсията.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest