Ezine.bg»Статии»Здраве»Симптоми»Причини и признаци за висок пролактин

Причини и признаци за висок пролактин

Пламена M.Пламена M.
Джедай
6k254
Пролактин

Високият пролактин или хиперпролактинемията е все по-често срещано заболяване при жени на възраст между 25-40 години. Основен признак на състоянието е наличието на високи нива пролактин – хормон на хипофизата, която се намира в мозъка.

Причините за висок пролактин са няколко. Най-честата предпоставки за това е аденомът на хипофизата. Той активира завишеното синтезиране на нивата на пролактин. Така аденомът става около 2-3 см. По този начин хипофизата се сдобива с размери над естествените си. В този случай тя се обозначава като доброкачествено образувание.

Сред причините за повишаване на нивата на пролактин в кръвта се явяват и редица заболявания на яйчниците като синдром на поликистозните яйчници. Хипотиреозата или определен проблем във функционирането на щитовидната жлеза също са фактор.

При някои хиперпролактинемията се явява като реакция на тялото спрямо някои лекарства. В това число попадат противозачатъчните средства, тъй като в тях има високо съдържание на естрогени, антиеметици и антидепресанти.

Хиперпролактинемия често се получава при цироза на черния дроб, някои заболявания на мозъка и особено при хора на хемодиализа. По тази причина се смята, че бъбречните заболявания също имат връзка с аденома на хипофизата.

Най-честият признак за висок пролактин е секрецията от млечните жлези, наречена галакторея. При повечето жени менструалният цикъл е нарушен и дори да липсва. Забелязва се и наличие на инфертилитет. Сред симптомите се нареждат още гадене, постоянна сънливост, отпуснатост и напрегнати гърди.

При мъжете хиперпролактинемия се изразява в занижено либидо и потенция. В някои случаи и при тях се наблюдава секреция от гръдните зърна. Сред по-редките симптоми са силно окосмяване и поява на обриви и областта на типа.

Високият пролактин се диагностицира от ендокринолог или гинеколог-ендокринолог. Жените трябва да посетят и гинеколог. За целта се провеждат кръвни изследвания, които да установят нивата пролактин, както и тези на другите хормони в тялото. За установяване размера на хипофизата се прави и рентгенова снимка на главата. Възможно е да се наложи и томография.

Състоянието се лекува спрямо причинителя си. Вариантите са хормонална или медикаментозна терапия за нормализиране нивата на пролактина. Ако лечението не дава резултат и особено ако има нарушение на зрението, се преминава към оперативно лечение, чрез отстраняване на тумора.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest