Ezine.bg»Статии»Здраве»Лечение и Процедури»Изход ли е от затлъстяването гастралният байпас?

Изход ли е от затлъстяването гастралният байпас?

Затлъстяване

Гастралният байпас е операция, при която се поставя пръстен на част от стомаха, с което се намалява неговият обем. С намаляването на стомашната вместимост намалява и количеството храна, което човекът може да поеме. След това хирургът създава и обходен път от стомаха към средната част на тънкото черво, като по този начин съкращава пътя на храната през червата и намалява усвояването на хранителните вещества. В резултат пациентът губи излишните килограми.

Обикновено гастрален байпас се поставя на пациенти с излишни килограми много над нормата, които застрашават здравето им и са довели до причинени от затлъстяването заболявания. Най-често до тази хирургическа процедура прибягват хора с тежкото затлъстяване и диабет тип 2, а също и такива, при които излишните килограми са довели до сърдечни или други заболявания. Ако индексът на телесната маса на човек е над 40, той може да се подложи на тази операция.

В САЩ е проведено проучване с ръководител Дейвид Артътбърн. Участвали са над 4400 човека с диабет тип 2 и сериозно затлъстяване, на които е поставен гастрален байпас. Резултатите показват, че тази операция не лекува заболяването завинаги, но води до подобряване на състоянието на пациентите за значителен период от време.

Гастрален байпас

Понякога лекарите препоръчват гастралния байпас и на хора, които не могат да се справят с излишните си килограми с помощта на алтернативни средства, каквито са например диетите за отслабване и различните физически упражнения, фитнесът и спортуването.

Все повече хора с наднормено тегло се решават на тази интервенция, защото множество проучвания показват ефективността ѝ. Тя може да се извърши чрез голям разрез на корема (лапаротомия) или чрез няколко малки разреза (лапароскопия).

Към тази хирургическа процедура не трябва да се прибягва лекомислено, защото тя крие определени рискове като възможността за поява на инфекция, перитонит, белодробна емболия. Освен това изисква и болничен престой и няколко седмици за възстановяване.

Упражнения

Някои проучвания показват, че след поставяне на гастралния байпас пациентите губят до 64 процента от началното си тегло. Но само извършването на операцията не е достатъчно. Пациентите трябва да са готови да променят начина си на живот като подобрят хранителните си навици, подложат се на диети и спазват здравословен режим.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest