Ezine.bg»Статии»Здраве»Лечение и Процедури»Спомените не се губят завинаги дори при Алцхаймер

Спомените не се губят завинаги дори при Алцхаймер

Пламена M.Пламена M.
Джедай
6k254
Мозък

Загубените спомени могат да се възстановят. Дори при болестта Алцхаймер те не се губят безвъзвратно. Още повече, че те могат да бъдат възстановени напълно.

Изследователи от Центъра за генетика на невронните вериги RIKEN-MIT са установили още една уникална способност на човешкия мозък. Те са разработили техника, наречена оптогенетика. С нея те са успели да възстановят спомените в мозъка на лабораторните мишки, болни от Алцхаймер.

Учените не оспорват факта, че при болестта на Алцхаймер спомените изчезват. Те обаче не се губят завинаги. Заболяването засяга извикването на спомените в мозъка, не и самото им формиране и тяхното съхранение.

Иновативната техника е инвазивен метод, при който светлинен импулс се насочва директно към генетично маркирани клетки. Чрез това се контролира невронната активност и се възстановява изгубеното.

При тестовете станало ясно, че ключови за възвръщането на спомените са дендритните разклонения. Те представляват малки издатини в дентритите на невроните и са отговорни за образуването на синапсни връзки. Дентритните разклонения се формират по естествен път при генериране на спомен.

Алцхаймер

При опитните мишки с болестта на Алцхаймер дендритните разклонения започнали да се скъсяват с развитието на болестта. Чрез оптогенетиката учените успели да възстановят изгубените връзки и разклоненията. Така спомените на опитните животни се възстановили напълно.

Учените са категорични, че дори привидно да изглежда, че един спомен е изчезнал, той все още е там. Усилията са в това как да се възстанови. Проучването и опитите целят да се тества новата концепция. Резултатите дават надежда, че свързаното със загуба на паметта състояние може да бъде обратимо и при хора. За момента обаче то е изпробвано само при опитните животни.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest