Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Ето какво трябва да знаете, преди да вземете пробиотици

Ето какво трябва да знаете, преди да вземете пробиотици

Ето какво трябва да знаете, преди да вземете пробиотици

Пробиотиците са поредният хит в съвременната мания към здравословен живот и хранене. Без да казваме, че са безполезни (в никакъв случай), в днешно време те едва ли не станаха синоним на здравословното храносмилане. В някои случаи обаче съдържанието им върху етикета на накоя храна служи по-скоро за реклама, отколкото за ефикасност.

Да, пробиотиците са полезни, но трябва да знаете някои неща, преди да започнете да ги приемате. Неща, за които производителите често (и съвсем умишлно) пропускат да ви уведомят.

В човешката храносмилателна система живеят околко два килограма микроорганизми. Броят им е около 40 трилиона. Те представляват своеобразен жив организъм, работейки с тялото, за да прегрупират хранителните вещества от храната, да борят вредни микроби и да калибрират имунната система.

Всяка промяна в микрофлората на организма може да доведе до стомашно-чревни състояния като синдром на раздразнените черва. Теорията е, че добавянето на добри бактерии под формата на пробиотици трябва да стимулира Вашето здраве.

Каквото и да говорят рекламите обаче, науката не е доказала това твърдение. От стотиците идентифицирани пробиотични щамове проучванията са установили само шепа, които са полезни при лечението на специфични състояния. Няма доказателства, че те имат значимо въздействие върху микробиотиците на здрави индивиди, според скорошни проучвания.

Ето какво трябва да знаете, преди да вземете пробиотици

Още един малко известен факт е, че медицинските лица в Европейския съюз, където добавките са по-силно регулирани от тези в САЩ, не са разрешили употребата на думата пробиотик за възстановяване на всякакви здравни състояния. Единствената одобрена употреба, свързана с микроорганизми, е живи култури за кисело мляко и подобрено храносмилане на лактозата.

Точно и затова непрецененият прием на бактерии, макар и рекламирани като полезни, може да доведе до нарушаване на баланса на микрофлората в храномислателната система и появата на състояния, които човек именно иска да предотврати с приема на пробиотици.

Точно и заради това пробиотиците трябва да се приемат само и единствено когато вътрешната микрофлора на организма вече е нарушена, и то след консултация с лекар.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest