Ezine.bg»Статии»Семейство»Мама и Бебе»Какво означава храненето за кърмачето и какви са препоръките на педиатрите

Какво означава храненето за кърмачето и какви са препоръките на педиатрите

AdminAdmin
Администратор
1k1463
Какво означава храненето за кърмачето и какви са препоръките на педиатрите

Всички бебета плачат и почти винаги една от основните причини за това е, че те са гладни. Храната е едно от първите неща с които се запознава бебето след своето раждане. Бебето знае повече от колкото предполагате. Та нали все пак храната е предназначена за всяко живо същество, което добре знае колко иска и кога е гладно. Идвайки на бял свят бебето много бързо разбира, че нещата са далеч по-различни от времето когато то е било в утробата на майка си. Храната за него не е само средство да препитание, а и сигурност. Колкото и да не ви се вярва бебето най-добре знае от колко калории се нуждае неговият организъм и ако то не се дохранва или е гладно започва да плаче. Ранните си впечатления за живота то получава от начина на хранене, а представата си за света то добива от човека, който го храни.

Нови изследвания за храненето на бебета показват, че е време да се направят някои промени в това направление и то когато става на въпрос за въвеждане на твърдите храни.

Кога да се захранват бебетата:

• Започнете въвеждането на твърдите храни около 6-месечна възраст, вместо на 4 до 6 месеца.

• Бебето трябва да показва всички признаци, че е готово да започне да поема твърдите храни.

С какво да храним:

• Започнете с богати на желязо храни, като зърнени култури, около 6 месеца - след това, вече не е необходимо да започвате определени храни, към определени възрасти.

• Предлагайте голямо разнообразие от здравословни храни, които са подходящи за бебето.

• Обърнете внимание на текстурата на бебешка храна, от гладко пюре да нарязан на малки парченца плод или зеленчук.

• Водата и сока, не се препоръчват преди 6 месец, а сока не е необходим дори през първата година.

Как да се хранят:

• Обърнете внимание как бебето ви показва, че е гладно или сито.

• Седнете с вашето бебе. Времето за хранене отнема много време и буквално вие трябва да се залепите за бебето.

• Бъдете търпеливи и внимателни, когато бебето опитва нови храни - може да се наложи да опитате с нова храна, 10 или повече пъти, преди то да я хареса!

• Бъдете търпеливи - Бебета се нуждаят от много практика, за да се научат да ядат. Ранното хранене може да завърши с провал.

Вече има и нова препоръка за миенето на зъбите: започнете да използвате малката четка за зъби на бебето с флуорид паста за зъби, от момента когато зъбите започват да се показват.

Препоръчва се започване на твърди храни около 6 месеца, защото кърмата и/или обогатена с желязо адаптирано мляко осигуряват всички необходими хранителни вещества за първите 6 месеца след раждането. Също така, повечето бебета не са развили устните и фини двигателни умения, необходими за започване на твърдите храни на възраст от 6 месеца.

Препоръчва се да се започне с обогатени с желязо зърнени храни, като първа храна, защото желязото е хранителното вещество, с най-високо разпространение и дефицит при деца под 2-годишна възраст. След въвеждането на детските зърнени храни, родителите могат да въведат разнообразие от други храни, без да се следват определен ред на въвеждане.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest