Ezine.bg»Статии»Семейство»Отглеждане на детето»Конфликтите подготвят децата за стреса като големи

Конфликтите подготвят децата за стреса като големи

Деца

Ако децата ви се карат за дистанционното или за кого е последното парче от пицата, не се опитвайте да се намесвате и да ги успокоявате. Оказва се, че конфликтите при подрастващите са полезни, защото децата ви ще умеят да се справят със стресовите ситуации на по-късен етап в живота си. Това показват резултатите от ново проучване, което е цитирано от ЮПИ.

Резултатите от това проучване навеждат на мисълта, че за децата е по-добре да растат в конфликтна семейна среда, за да умеят да се държат адекватно в стресовите ситуации, когато станат възрастни хора.

Изследването е дело на специалисти, които работят в колежа Ролинс и специалисти от университета в Пенсилвания. За да направят своето проучване, изследователите са провели тест на хормоните на двойки, които току-що са спорили.

Учените са провели няколко експеримента, при които са поискали от доброволците в изследването да започнат да говорят за теми, за които знаят, че ще се достигне до конфликт. Специалистите твърдят, че са открили връзка между интензивността на словесния обмен и увеличените нива на кортизол (хормон на стреса), което обаче не ги изненадва.

Стрес

По-интересното откритие на специалистите е направено, докато са изследвани данните от интервютата на участващите. Резултатите показват, че хората, които са били подлагани по-често на словесни конфликти като деца, са с по-ниски нива на кортизола.

Разбира се учените не пропускат да отбележат, че ниските нива на този хормон могат да имат незначителна полза, в сравнение с негативните последствия, до които водят скандалите – депресия, безпокойство и пр.

Ръководителите на изследването са двама – Денис Соломон и Линдзи Алоя. Според тях тези резултати откриват нови възможности за проучване на конфликтите.

Алоя смята, че излагането на конфликти може да бъде полезно, тъй като ще понижи напрежението между членовете на семейството и ще допринесе до по-голяма близост между тях. Когато споделят помежду си, хората, макар и да се скарат, ще могат да чуят другата гледна точка и в крайна сметка да се разберат.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest