Ezine.bg»Статии»Семейство»Мама и Бебе»Четири паник ситуации за всяка майка и бебето ѝ

Четири паник ситуации за всяка майка и бебето ѝ

Плачещо бебе

Всяка майка, особено ако за първи път е родител, се притеснява от различните ситуации, при които се налага да вземе някакви мерки относно своето мъниче. Такива са случаите, когато бебето вдигне температура, когато повърне, когато получи обриви и др. непредвидени ситуации. Затова е добре предварително да сте наясно как да постъпите в такива случаи и да не изпадате в паника.

Ето някои примерни ситуации и какво трябва да предприемете:

1. Връщане на храна или повръщане

Връщането на храна е често срещано явление при малките бебенца и ако детето не повръща на фонтан, няма нищо обезпокоително. В случая става въпрос за връщането на около 2 ч.л. храна, когато бебето продължава необезпокоявано да се храни. В такива случаи е добре да го накарате да се оригне и да не го раздвижвате около 30 минути след като се е нахранило. Ако бебето започне обаче да повръща на фонтан след всяко хранене и това явление не престане през следващите 12 часа, е добре да потърсите лекарска помощ, защото в случая най-вероятно става въпрос за болестно състояние, емоционален стрес и др.

2. Зачервена или подсечена кожа

Подсичане на бебе

Това обикновено се случва, ако не сменяте редовно памперсите на своето мъниче или ако използвате козметика, към която бебешката кожа изпитва непоносимост. Най-добре е да изкъпете детето с вода, в която е разтворена смрадлика, защото тя има успокояващ кожата ефект. А относно бебешката козметика не забравяйте, че най-безвредното мазило, с което да овлажнявате кожата на бебето, е превареният зехтин.

3. Хрема и/или кашлица

Ако хремата е бистра, най-добре прилагайте физиологичен разтвор, но ако състоянието не се подобри, потърсете помощ от педиатъра си, който при необходимост може да Ви изпише и антибиотични капки. Ако детето пък кашля, трябва задължително да сте наясно дали кашлицата му е суха или влажна и тогава да изберете съответно сироп за суха или за влажна кашлица. Ако не разпознавате от какъв вид е, потърсете помощ от педиатъра си, тъй като с грешен сироп можете да влошите състоянието на детето.

4. Температура

Повечето специалисти съветват при температура под 38.4 градуса да не се дават лекарства, а само да се налагат студени компреси и да се приемат много течности. Ако температурата се покачи обаче, дайте веднага подходящ медикамент (в никакъв случай аспирин) и се обърнете за помощ към педиатъра си.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest