Ezine.bg»Статии»За Дома»Почистване»Прах и акари – ето как да ги премахнете завинаги

Прах и акари – ето как да ги премахнете завинаги

Пламена M.Пламена M.
Джедай
6k254
Прах и акари

Прахта и акарите са сред нещата, от които страда всеки дом. В жилището ни се натрупва толкова много мръсотия, за която не подозираме, че направо не ни се мисли. Има обаче няколко оптимални метода, които ще ви помогнат да победите в битката с нечистотиите.

В апартамент от 150 кв. м за година се събира около 20 кг прах – това е повече от ужасяващo. Ако погледнете тази прах през микроскоп, ще откриете, че тя е комбинация от уличния смог, мръсотия, косми, пух и какво ли още не. От друга страна, само за денонощие върху лигавиците на дихателните ни пътища полепват до 6 млрд. прашинки. Над 80% от защитните възможности на имунната ни система отиват за това да обезвреждане тези вредни частици в прахта, която влиза в организма ни.

А натрупването на подобни количества прах е прекрасна среда за размножаване на плесени и акари. Те могат да се открият дори в най-чистия апартамент. Сами по себе си безвредни, екскрементите на акарите са силен алерген. Те стават причина за развитието на непоносимост към домашната прах. Астма, екземи, възпаления – всички те са налице при подобно състояние.

За да е предпазите от всичко това, е нужно да предприемете няколко прости стъпки. Ограничете местата, където се събира прах, и се отървете от всички вещи, които играят ролята на прахосъбирачки. В това число влизат всички тежки завеси, килими и китеници. Много по-добри са покривалата, щорите и тънките пердета, тъй като се перат лесно. Всички сувенири, книги и сервизи е добре да се държат в затворени със стъклени вратички секции.

Следваща стъпка е да обезопасите пространството около леглото и в спалнята. За целта ще се наложи да замените с нови всички пухените възглавници, юргани и матраци, както и вълнените одеала. Избягвайте материали като полиестера и синтепона. Винаги започвайте подмяната от възглавниците, защото те са най-близо до лицето и акарите лесно ви въздействат. Чаршафите, възглавниците и матраците трябва да се тупат често, а спалнята трябва да се проветрява често. Когато е топло, е добре да се излагат на слънчева светлина за дезинфекция.

При поддръжката на хигиената в дома, е нужно често да миете пода, а не само да метете или минавате с прахосмукачка. За да намалите количеството прах и алергени, може да използвате още специални очистители за въздух.

Обикновеният климатик и йонизаторът нямат подобни филтри и само въртят из стаята наситения с прах въздух. Добре е да повишете влажността в помещението с помощта на специален овлажнител. Друг вариант е да пръскате след почистване или да сложите влажни кърпи върху радиатора, както и малък съд с вода в някой от ъглите.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest