Ezine.bg»Статии»Любопитно»Бактерия превръща двойкарите в отличници

Бактерия превръща двойкарите в отличници

Нина НордНина Норд
Джедай
2k346
Бактерия превръща двойкарите в отличници

Учени откриха, че всеки път, когато излизаме на разходки сред природата, вдишваме бактерия, която повишава нашата способност да се обучаваме.

Тази бактерия има и свойствата на антидепресант. Според резултати, представени на семинар на Американското общество по микробиология в Сан Диего, след като такава бактерия се вкара в организма на опитни мишки, тяхната съобразителност скача двойно.

Микобактериите съществуват в много разновидности, но най-известните от тях са прочути с печалната си слава. Това например са възбудителите на туберкулозата - M. tuberculosis и на проказата - M. leprae.

Оказва се обаче, че в това „семейство” има и полезни роднини. Изследователи от колежа Ръсел Сейдж демонстрирали, че бактериите от рода Mycobacterium подобряват мисленето на мишките.

Тя им помага много по-бързо да преодоляват различни видове препятствия и да се справят с трудности, които възникват. Новото проучване се базира върху експеримент, проведен през 2007 г.

Бактерия превръща двойкарите в отличници

Тогава невролози от Великобритания успяват да докажат, че вкарването на предварително убити с нагряване бактерии M. vaccae в тялото на мишки повишава активността на определена група мозъчни клетки.

Това става за сметка на увеличаване на нивото на невромедиатора серотонин и за сметка на намаляване на нервното безпокойство. Тестът, в който мишките били принудени насила да плуват, показал, че активността на мишките под въздействие на микробите превъзхождала тази на останалите им събратя.

Микробактериите vaccae са бактерии, които живеят в почвата, и попадат най-често в тялото на човека чрез вдишване или с храната, когато хоратаса сред природата.

В друг експеримент с мишките бактерията вече не се вкарвала в тялото им заедно с храната. Те отново били подложени на редица тестове, като се справяли само малко по-зле, отколкото когато били заредени с бактерията.

Но действията им значително превъзхождали тези на групата мишки, които никога не са имали контакт с бактерията. Учените твърдят, че полезната бактерия регулира безпокойството на бозайниците.

Според тях ако студентите и учениците често са на въздух, нивото на тревога ще намалее, а процесът на обучение ще бъде значително улеснен.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest