Ezine.bg»Статии»Любопитно»Иновации»Ново биоинженерно чудо: Растение, което свети

Ново биоинженерно чудо: Растение, което свети

Светещо растение

Биоинженери от САЩ са въвели гени от биолуминисцентна бактерия в геном на декоративен тютюн и са създали първото светещо растение. Когато растението е оставено на дневна светлина, изглежда напълно нормално, но когато е тъмно, „Старлайт Аватар“ излъчва мека светлина. От компанията-производител „Биоглоу“ сравняват светлината със звездната. Оказва се, че първите светещи растения вече се продават доста успешно, а компанията чака нови заявки за следващите партиди.

Биоинженерът Александър Кричевск и неговите колеги са правили няколко научни изследвания, резултатите от които са публикувани още през 2010 година. Растението „Старлайт Аватар“ започва да се продава едва след няколко години – през месец декември на изминалата 2013 година. Всъщност опитите на учените да направят светещо растение са от тридесет години.

Декоративният саксиен тютюн „Старлайт аватар“ не се облъчва с ултравиолетова светлина и не разчита на бои, за да се задейства механизмът, който излъчва светлината. За да гледате растението, необходимо е да му осигурите 25 градусова температура по Целзий, не бива да го оставяте и на пряка слънчева светлина, защото това може много бързо да го повреди.

Жизненият цикъл на саксийното растение е около два-три месеца, а светоизлъчващия код, който е създаден от специалистите, няма как да бъде предаден на останалите ви растения.

Растение

Съществуват около двадесет вида независимо еволюирала биолуминисценция – става дума за сепии, морски дяволи, различни бактерии, гъсеници и др. За да направят „Старлайт Аватар“, учените са използвали ген от морски бактерии, които са присадили в хлоропластите на растението.

Преди няколко години студенти от Сингапур също създадоха светещо растение, което обаче не се вижда с просто око. За да се забележи, трябва да се види с оптически сензор, създаден от студентите.

Младите хора, учили в Политехническия университет тогава, са модифицирали генетично растението – използвали зелен флуоресциращ ген на медуза. Всъщност растението свети, само тогава, когато е дехидратирано и има нужда от вода.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest