Ezine.bg»Статии»Любопитно»Психология»Кого мразиш? Зависи от това колко си умен

Кого мразиш? Зависи от това колко си умен

Омраза

Хора от двата края на умствения спектър – и най-умните, и най-глупавите, всъщност изразяват еднакви нива на предразсъдъци. Разликата е само в това, срещу което са предубедени, твърди ново проучване.

Социалните психолози Марк Бранд и Джарет Крауфорд са анализирали близо 6 000 субекта в своя експеримент, озаглавен В отговор на неразрешени въпроси за връзката между когнитивните способности и предразсъдъците.

Премахвайки ценностните преценки за това дали даден предразсъдък е оправдан, или не е, учените измерили количеството на предразсъдъците в групите, съставени от хора с различни познавателни способности. За да определят нивото на участниците в експеримента, учените използвали тест за интелигентност.

Бранд и Крауфорд повторили предишни открития, че хората с по-ниски познавателни способности са склонни към предубеждения. Те са предубедени към неконвенционални или либерални групи, както и към групи с непривилегирован статус, като например групи, определени от раса, пол или сексуална ориентация.

Според изследванията тази тенденция е обърната при хората с високи познавателни способности. Най-умните участници в проучването са склонни да бъдат предубедени срещу конвенционални или консервативни групи, които разполагат с по-голям избор и повече възможности.

Когнитивни способници

Хората не харесват хора, които са различни от тях, казват Бранд и Крауфорд. -Когато избягваш да се срещаш с хора с различен мироглед, това ти помага да поддържаш валидността на собствения си мироглед.

Ако виждате света по един начин, може да се позовете на тази перспектива, така ще се засили у вас идеята, че сте прав, вярвайки в погрешността на другите светогледи.

Проучването констатира, че хората с ниски познавателни способности са предубедени и към групи, от които хората не избират дали да са част, като например етническите групи.

Учените цитират предишно изследване, което показва, че хората с по-ниски когнитивни способности виждат по-ясни граници между себе си и различните групи. Наличието на ясни граници помага на хората да чувстват, че противниковата група е различна и далечна. Така тя не е толкова заплашителна, казват изследователите.

Психология

Те посочват скорошно проучване, което разглежда този граничен феномен по отношение на глупавия план на Доналд Тръмп да построи голяма стена на южната граница на САЩ. Ще се създаде материална граница там, където преди е съществувала само мислена. Консервативните хора, които подкрепят този план, изразяват предразсъдъци към групи с по-ниски привилегии – в този случай към мексиканците, които са родени мексиканци и нямат избор дали да част от тази група.

На обратната страна са хората с високи познавателни способности, които изразяват повече предразсъдъци към привилегированите групи, каквито са консервативните. Умните могат да бъдат особено разгневени от групи, за които мислят, че трябва да са способни да променят мнението си.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest