Ezine.bg»Статии»Любопитно»Мотивация»Ето най-простият начин да бъдете и да останете щастливи

Ето най-простият начин да бъдете и да останете щастливи

Щстие

Кога беше последният път, когато се почувствахте наистина щастливи? От този вид щастие, като че ли току-що сте спечелили олимпийски златен медал? Това е невероятно, но често мимолетно чувство. И много от нас не получават достатъчно от него.

За да се измери нивото на щастие на хората по света, са направени много проучвания, в които са участвали хиляди доброволци. Резултатите не могат категорично да кажат какво прави щастливи всички хора. Много от нас се опитват да постигнат щастие, придобивайки неща, за които смятат, че ще ги направят щастливи като по-високи доходи или стабилен семеен живот. Но както се оказва, има научно основание тази стратегия да не ни носи много добро – доста голяма част от щастието ни е генетично.

Няколко изследвания разкриват, че между 30% и 80% от щастието ни е продиктувано от гените. Други проучвания показват, че между 10% и 60% от щастието идва от нагласите ни и от погледа ни към живота като цяло. Ако всичко се пресметне, излиза, че само една малка част – около 10% от щастието ни – идва от външни неща, които ни се случват, включително промени в кариерата, взаимоотношенията или доходите.

Съществува и психологическият феномен хедонистична адаптация, според който всеки има базово ниво на щастие, което остава непроменено. Когато ни се случи нещо хубаво като предложение за брак или повишение, за известно време сме щастливи. Но после тръпката отминава, ние искаме нещо повече и се връщаме на нивото, на което сме били преди промяната.

Какво да направим, за да се чувстваме щастливи и да останем такива? Има много научно обосновани методи за подобряване на общото ни благосъстояние и за постигането на щастие в дългосрочен план.

Ето няколко:

1. Медитирайте – няколко проучвания показват, че медитирането може да помогне за намаляване на чувството за депресия и тревожност;

Техники за щастие

2. Излезте навън – студенти, изпратени за две нощи сред дърветата, имат по-ниски нива на кортизол (хормон, използван като маркер за стрес) от тези, които са прекарали същите нощи в града;

3. Включете се в културни дейности – проучване в Норвегия, в което са участвали над 50 000 възрастни, показва, че хората, които участват в културни дейности, изпитват по-ниски нива на тревожност и депресия и са по-удовлетворени от живота;

4. Давайте пари за другите – през 2008 г. на 46 доброволци са дадени пликове с пари. Половината трябвало да похарчат парите за себе си, а другите трябвало да ги дарят за благотворителност или да купят подарък на познат. Тези, които похарчили парите за другите, били по-щастливи от тези, които похарчили парите за себе си;

5. Станете доброволци – в скорошен преглед на 40 проучвания, направени през последните 20 години, учените откриха, че доброволчеството е много важно за психичното здраве. При много доброволци рискът от депресия е нисък, а удовлетвореността от живота е висока.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest