Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Любопитно»Чуваме само музика, която прилича на говор

Чуваме само музика, която прилича на говор

Нина НордНина Норд
Джедай
2k348
Чуваме само музика, която прилича на говор

Хората могат да различат до 240 различни нива на височината на звука в октавата. С това разнообразие бихме могли да създадем милиарди уникални музикални произведения.

Но на практика композиторите използват в творенията си съчетанията на пет до седем звука. Това се дължи на много фактори, твърдят американски невролози.

Класическата музика на западната цивилизация е затворена в тесни рамки на пентатоничния и диатоничния ред, където едновременно звучат пет или седем ноти.

В Китай, Индия и арабските страни се срещат по-разнообразни музикални форми, но те по-скоро са изключение. Всичко това се обяснява с биологичните особености на човека.

В музиката хората предпочитат звуковите комбинации, които чуват в обичайната реч. Всъщност хората харесват музиката, защото тя им напомня за човешки говор и се възприема подсъзнателно като такава.

Учените направили експеримент и събрали колекция от над хиляда класически произведения и шест хиляди народни песни, за да анализират тяхната тоналност.

Отделно те направили записи на хора, които произнасяли словосъчетания с тих или възхитен и силен глас. Като съпоставили музикалните и гласовите записи, невролозите стигнали до извода, че възбуденият говор по тоналност съответства на мажорните произведения.

Угнетеният тих глас съответства по тоналност и интервали на минорните произведения. Учените твърдят, че ограничеността на използваните музикални съчетания е пряко свързана с количеството гласни, които съставят речта на човека и са отговорни за изразяването на емоции.

Попмузиката изобщо не била обект на експериментите на учените, тъй като според тях тя е ограничена. Съвременната музика, за разлика от класическата и от народните песни използва съчетание от два-три звука.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest