Ezine.bg»Статии»Спорт и Диети»Диети»Шест фатални грешки при диета

Шест фатални грешки при диета

MarianeMariane
Джедай
143277286
Спазване на диети

Подлагате са на поредната диета и резултат няма. Направо не може да повярвате. Според всички списания и съвети най-важното е да изразходвате повече, отколкото изяждате и други подобни твърдения. Факт е, че просто не се получава. Обърнете внимание, дали не допускате някоя от следващите шест фатални грешки, които могат да провалят и най-балансираната и здравословна диета.

1. Пропускате закуската – мит е, че пропускането на сутрешното хранене кара тялото да засилва метаболизма си и да изгаря повече калории. Огледайте се около вас. Слабите хора закусват, пухкавите, които са вечно на някаква диета, пропускат най-важното ядене за деня. В резултат на това, нивата на кръвна захар рязко спадат в средата на деня и вие сте готови да се нахвърлите на всяка висококалорична бомба, която ви се изпречи пред очите. Според специалистите по здравословно хранене всяка форма на протеини като омлет, кисело мляко с пресни плодове, мюсли и дори шепа ядки, са кралска закуска и чудесен старт на деня.

2. Разпускане за почивните дни – смятате, че ако цяла седмица сте се хранил здравословно, няма проблем събота и неделя да се „наградите“ с един-два бургери, малко сладолед и половин шоколад. Според нутриционистът д-р Зоуи Харкомб, ако внимателно подбирате въглехидратите, които поемате с храната си цяла седмица, а през уикенда просто му „отпуснете края“, е напълно възможно да качите до пет килограма в рамките на една година. Хората напълно погрешно свързват разпускането и забавлението през почивните дни с нездравословно хранене.

Това, което можете да направите е да не чакате до уикенда, за да се наградите за положените усилия. Чаша вино вечер, парче от любимото сирене или няколко блокчета шоколад няма да ви навредят. Важното е да запазите здравословия си режим на хранене дори и през почивните дни.

Грешки при диета

3. Диетични напитки – дълбоко се заблуждавате ако смятате, че диетичните напитки не съдържат калории. Според изследване на учените от Научния здравен център в Тексас хората, които консумират по-големи количества диетични напитки, са изложени на риск от затлъстяване. Ефектът на подсладителите, които се използват при производството на диетични напитки, върху нивата на кръвната захар и инсулина в кръвта, е подобен на този на рафинираната захар. Колебанията в нивата на кръвна захар карат организма да жадува за допълнителен прием на захар. Друго изследване свързва употребата на диетични напитки с повишен риск от развитие на диабет. Вместо съмнителни безалкохолни пийте обикновена вода с прясно изцеден лимонов сок.

4. Здравословни, но висококалорични – не се подвеждайте, че можете да ядете колкото си искате от даден продут, само защото той е определян като здравословен. Шам-фъстъкът, хумусът и обикновените фъстъци са наистина здравословни, но съдържат значително количество калории и –бъдете честни – никой не си хапва само два-три фъстъка. Суровите бадеми и бразилски орехи са доста по-твърди и трудни за дъвчене, ако сте на диета предпочетете тях, но в малък грамаж.

5. Страх от мазнини – мит е, че изключването на мазнини от хранителния режим ще доведе до загуба на тегло. Проучванията показват, че в балансираните диети 30% от дневното количество калории се доставя чрез прием на мазнини. Когато хората, които се подлагат на диета избягват мазнините или ограничават до минимум приема им, те се чувстват гладни през цялото време.

Здравословно хранене

„Мазнините имат силно засищащо действие“, обяснява д-р Харкомб, - „хората, които изключват напълно мазнините от дневното си меню не могат да се заситят по време на хранене.“ Приемането на обезмаслени продукти също е голяма грешка, когато сте на диета. Продуктите с ниско съдържание на мазнини са неподходящи не само за тези, които са на диета, но и за останалите хора. Мазнините, които са премахнати от тях просто са заменени с други вещества, които да допълнят вкуса и текстурата на продукта – като захар, брашно и др.

Тези нездравословни добавки доставят само „празни“ калории в организма. Не бива да се забравя, че в мазнините се съдържа много мастно-разтворими витамини като А, D и К. Така че, ако сте на диета, не се притеснявайте да си вземете пълномаслено мляко за закуска или да добавите лъжица масло върху задушените зеленчуци. Просто наблегнете на добрите ненаситени мазнини като омега-3, кокосово масло и лененото масло.

6. Диета и... нищо - диетите не дават дългосрочно решение на проблем с наднорменото тегло. Опитвате една диета, сваляте желаните килограми и точка. Отново се връщате към нездравословните си хранителни навици. Не след дълго връщате изгубените килограми и малко отгоре. После опитвате друга диета и така, от диета на диета – дебелеете. Проучвания показват, че безразборното прилагане на различни видове диети вкарват тялото ви в т.нар. “защитен режим“. В този режим, всяка поета от вас калория, се складира. Единствените диети с доказан дългосрочен ефект са тези, които се фокусират върху увеличен прием на протеини и зеленчуци и ограничават въглехидратите с висок гликемичен индекс.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.8
53
42
31
22
10
Дай твоята оценка:

Коментари (2)

Изпрати
Нико
Нико
26.05.2013 22:00
Доста добре написана статия!Кратко просто и ясно описва основните грешки върху които трябва да се градят хранителните навици.Не е като статиите от рода "Отслабни с грейпфрути" или "Х Забранени Храни".Запомнете че навиците са за цял живот!Свикнеш ли с нещо живееш с него докато умреш!Както сте свикнали да си бършите г*за,така трябва да свикнете да се храните правилно за себе си и да не прекалявате с каквото и да било :)
2
0
ПЕТЯ
ПЕТЯ
22.05.2013 17:54
СЪГЛАСНА СЪМ С ВСИЧКО НАПИСАНО ПО ТЕМАТА!ОТ ГОЛЯМО ЗНАЧЕНИЕ Е С КАКВО СЕ ХРАНИМ,НО И ДВИЖЕНИЕ ТРЯБВА ДА ИМА ,А НЕ САМО ОГРАНИЧЕН ПРИЕМ НА ХРАНА!
3
0