Хирзутизъм

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
945522k
Хирзутизъм

Какво представлява хирзутизмът

Хирзутизмът е състояние на прекомерно окосмяване от мъжки тип при жените. Свързано е с повишено ниво на андрогени или висока чувствителност на космените фоликули към нивото на циркулиращите андрогени в кръвта. Преди настъпването на пубертета тялото е покрито с фини, тънки и светли косми. След настъпването му, под въздействието на андрогените някои части от тялото вече имат тъмни, по-дебели и удължени косми. Когато андрогените са с повишено ниво в някои части на тялото космите при жените се превръщат в мъжки тип. Хирзутизмът е проблем, който може да причини психически стрес и неудобство.

Необходимо е да се прави разлика между хирзутизъм, хипертрихоза и вирилизъм. Хипертрихозата може да засегне всеки участък на тялото, не както при хирзутизмът само онези части, които са зависими от андрогените /гениталии, подмишници, лице/. При вирилизмът се появява и удебеляване на гласа, което не се наблюдава при хирзутизмът.

Причини за хирзутизъм

Андрогенните хормони при жените се произвеждат от надбъбречни жлези и яйчниците. Някои състояния могат да увеличат нивото на андрогените, което да причини хирзутизъм. Такива състояния са:

Генетични – в много случаи хирзутизмът е генетично обусловено явление. Ако майката или бабата на жената е имала този проблем, много вероятно е и самата жена да развие хирзутизъм.

Синдромът на поликистозни яйчници – това е една от най-често срещаните причини за хирзутизъм. По яйчниците се наблюдават много на брой кисти с малък размер и се произвеждат повече мъжки хормони.

Тумори на яйчниците – в много редки случаи прекомерното окосмяване се дължи на яйчникови тумори, които синтезират андроген. Ако хирзутизмът е причинен от тумори, окосмяването става прогресивно, жената придобива типично мъжки характеристики, гласът се удебелява.

Заболявания на надбъбречната жлеза – това е жлеза, която се намира над всеки един от бъбреците и същевременно произвежда андрогени. Най-честата причина за проблеми в надбъбречни жлези е наследствено заболяване като синдром на Кушинг, адренална хиперплазия и други.

Някои медикаменти също могат да причинят хирзутизъм. Това са анаболни и андрогенни стероиди, както и валпроат. Прекратяването на приемът на контрацептивни средства може да увеличи окосмяването, явление, което се обяснява със спирането на антиандрогенният ефект, присъщ на контрацептивите.

Диагностициране на хирзутизъм

Само по себе си прекомерното окосмяване лесно се разпознава. Необходимо е да се открият причините за хирзутизма, което налага извършването на редица изследвания. Първо трябва да се направят няколко кръвни теста, чрез които да се измерят нивата на андрогените. Тези тестове се извършват чрез радиоимунооценка на тестостерон, андростендион и другите видове андрогени, които се намират в тялото. В зависимост от това кой хормон е увеличен се прави оценка на източника на хирзутизма – дали са яйчниците или надбъбречните жлези. Може да се наложи рентгенова снимка или ултразвуков преглед за да се отхвърли възможността за тумори в яйчници или жлезите. В някои случаи се прилага хормонално потискане на надбъбрека или яйчниците с цел оценка на тяхното функциониране.

Лечение на хирзутизъм

Първата и най-важна стъпка е да се лекува безплодието, ако проблемът е в липсата на овулация, породена от поликистозни яйчници. Първата цел е предизвикването на овулация. Ако надбъбречните жлези продуцират повече хормони се предписват ниски дози стероиди.

Хормоналното лечение може да предпази жената от израстването на нови косми. За да се постигне този ефект обаче, хормоналната терапия трябва да трае поне шест месеца. Ако чрез нея се постигне желания резултат, възможно е да се назначи за неопределен период от време. Все пак хормоналната терапия не може да отстрани вече порасналите косми, затова те трябва да се премахнат по друг начин.

Ментов чай

Оралните контрацептиви са средства, които потискат високите нива на андрогените. Те трябва да бъдат предписани от специалист, който следи състоянието на жената. Възможно е да се предпишат антиандрогени и различни други медикаменти, които нормализират хормоналното състояние.

Навременното лечение на хирзутизма е важно, защото само по този начин могат да се открият и излекуват болестните промени в тялото.

Козметичната терапия за временно отстраняване на космите е предпочитана от редица жени. Премахването на нежеланото окосмяване чрез кола маска, депилиращите кремове, фотоепилация и бръсненето са процедури, които всяка една жена може да използва, за да получи резултати.

Народна медицина при хирзутизъм

Според българската народна медицина чаят от джоджен премахва нежеланото окосмяване. В 250 мл гореща вода се слагат 5 г джоджен. Запарката се пие два пъти дневно, но само в дните на фоликулярната фаза и овулацията.

Ментовият чай е добра естествена алтернатива за жени с лека форма на хирзутизъм. Пие се по една чаша, два пъти дневно, отново в дните на фоликулярната фаза и овулацията – общо седем дни.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest