Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравна Енциклопедия»Луксация на тазобедрената става

Луксация на тазобедрената става

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
945522k
бебета с луксация на тазобедрената става

Луксацията на тазобедрената става е най-често срещаната травма при новородените деца. Причините за луксацията не са напълно уточнени, но в отделни случаи се установява наличие на фамилна обремененост. Луксацията на тазобедрената става се среща по-често при бебета, родени седалищно. Две или три деца на 1000 са засегнати от този проблем.

Луксацията се разделя на три основни степени:

1. Дисплазия на тазобедрената става –ставите на бебетата не са достатъчно развити и поради тази причина главата на бедрената кост се докосва до повърхността на ставната кост, но въпреки това е изместена нагоре.

2. Сублуксация – това е състояние, което в голяма степен се доближава до луксацията. Проявява се, когато главата на бедрената кост е изместена още по-нагоре, а в същото време ставната повърхност е достигнала и опира до ръба на ставната ямка, разположена върху тазовата кост.

3. Луксация

Причини за луксация на тазобедрената става

Луксация на тазобедрената става се получава едва когато бебето започва да прохожда. Причината за това е увеличаването на мускулно натоварване в краката. Главата на бедрената кост излиза навън от ставната повърхност и резултатът е луксация. Според статистическите данни момичетата са повече предразположени към луксация, отколкото момчетата. Наследствените, външните и механични фактори също играят важна роля за получаването на това състояние.

Наследствените фактори – от най-голямо значение играе свръхеластичността на ставите на детето. В дните преди и след раждане в организма на бебето има повишение нивото на хормони, които придават допълнителна разтегливост и еластичност на съединителната тъкан. Тази гъвкавост на скелета на малкото бебе го прави и много по-податлив към увреждания, причинени от външни фактори.

Външни механични фактори – те са най-често срещаните виновници за луксацията на тазобедрената става. Механичните травми могат да се получат по време на бременността или в първите месеци след раждането, когато бебето е изключително крехко и ранимо. По време на бременността увреждане може да се получи в резултат на твърдата коремна стена на жената. Твърдата стена на матката при жени с първа бременност също може да причини луксация.

По време на процеса на раждането седалищното предлежание на бебето е изключително рисков фактор. При това положение бебето се издърпва за краката, което може да изкълчи техните стави.

Симптоми на луксация на тазобедрената става

Най-характерният симптом за луксация на тазобедрената става е видима несиметричност на гънките от вътрешната страна на бедрата на детето и на седалищните гънки. Наблюдава се скъсяване на единия крак и извиването му навън. Когато бебето е поставено в легнала по гръб позиция, а краката са свити в колената, ясно се наблюдава как едното коляно е разположено по-ниско от другото.

Когато детето проходи се наблюдава леко накуцваща, патешка походка, която е характерна проява на двустранното изкълчване на ставата. Когато луксацията е двустранна се появява силна извивка в поясната област на детския гръбначен стълб.

Диагностициране на луксация на тазобедрена става

прегледи на бебета

През първите месеци след раждането на бебето, педиатърът проверява бедрата няколко пъти. Бебето се поставя по гръб, а бедрата му се разместват навън и надолу, така че ставите да започнат да се въртят в своите гнезда. Ако някое от бедрата излезе от гнездото си, лекарят усеща прищракване. Не е изключено бедрото и да пукне, но тези звуци не означават, че има някакъв проблем. Все пак лекарят наблюдава отблизо детето, ако по време на прегледът е усетил щракване.

Чрез рентгеново или ултразвуково изследване се визуализира по какъв начин е оформено гнездото на бедрото. Изследването с ултразвук не е трудно изпълнимо, но трябва да се извършва от специалист. Ако бебето има нарушения в бедрото, ултразвукът трябва да се повтаря през целия курс на последващото лечение.

Компютърна томография и ядреномагнитният резонанс дават много по-подробни картини, но почти не се използват. Когато е наложително да се направят бебето бива приспивано, за да не мърда и картината да бъде по-ясна.

Лечение на луксация на тазобедрена става

В някои случаи първата стъпка на лечението е използването на двойни пелени. Не всички лекари ги препоръчват, затова консултацията със специалист е задължителна, преди да започнат да се слагат такива пелени.

Бандаж на Павлик е приспособление, изработено от пластмаса и плат, което успява да задържи краката на бебето в определена позиция. Може да се носи няколко седмици или дори месеци – това зависи от момента на първото му поставяне.

Последната и крайна възможност за лечение на луксация на тазобедрена става е хирургическата намеса. Тя се прилага само когато нарушението е открито след навършването на една година на детето. Хирургът поставя главата на бедрената кост на правилното място и ограничава движенията с гипс. Гипсът се оставя за няколко месеца, но се сменя, защото детето расте интензивно.

Лечението на луксацията на тазобедрената става е задължително, защото в противен случай се наблюдават негативни последствия. Това са нарушение в растежа на бедрото, болка и настъпване на преждевременен артрит. Най-крайната проява на усложнение е разлика в дължината на краката – единият е по-дълъг от другия.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest