Мастопатия

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
945522k
опипване при мастопатия

Мастопатията, известна още под наименованието фиброкистозна болест на млечните жлези на жената, представлява патологично разрастване на тъканите в тази област. Мастопатията не е просто болест, която засяга млечните жлези, а дисбаланс в хормоните на целия организъм. Тъй като млечната жлеза се отнася към хормонално зависимите органи, състоянието на нейната тъкан се определя от фазата на менструалния цикъл и съответните нива на половите хормони.

Мастопатията се среща най-често във възрастта между 18 и 49 години и в много редки случаи след менопауза. Състоянието се характеризира с образуване на кисти в млечната жлеза, които имат големина от няколко милиметра до няколко сантиметра. Това е често срещано явление, но не бива да бъде подценявано, защото в някои случаи може да се изроди в рак.

Рискови фактори за появата на мастопатия

Мастопатията е състояние, което се предизвиква от нарушения хормонален баланс в организма. Не съществуват конкретни причинители на заболяването, но специалистите твърдят, че съществува определена взаимовръзка между някои рискови фактори в живота на жената и развитието на болестта. Сред основните фактори, които могат да отключат мастопатия са тютюнопушене, липсата на сън и излагането на стрес.

Съществуват неоспорими доказателства, че има връзка между кърмене и по-доброто състояние на гърдите. Жените, които не са раждали, спадат към рисковата група за развитие на мастопатия. При раждали, но некърмили жени рискът се увеличава, защото са потиснати естествените функции на жлезите.

Неправилен прием на противозачатъчни медикаменти, аборт и всички ситуации, които водят до хормонален дисбаланс в женското тяло, могат да доведат до мастопатия. Заболявания на черния дроб, щитовидната жлеза също могат да предизвикат болестта. Преживяна травма в областта на гърдите също е опасен фактор.

Видове мастопатия

При мастопатия на гърдите се получават две основни промени в епителните клетки на жлезата – епителиоза и аденоза. Епителиозата представлява пролиферация /увеличение на броя клетки в определена тъкан чрез разрастването и размножаването им/ на епителните и миоепителните клетки на каналите на жлезата. Когато този процес води до образуването на папили се нарича папиломатоза. Аденозата от своя страна представлява пролиферативен процес, който води своето начало от лобулите в жлезата.

Изменените епителни клетки се струпват близо едни до други и формират гроздоподобни структури.

превенция на рак на гърдата

Аденозата се характеризира с равномерно разрастване и размножаване на епителните и миоепителните клетки, които водят до образуване на кисти в каналите и ацините.

Склерозиращата аденоза е явление, което се проявява едностранно в горната външна част на гърдата. Именно този вид аденоза може да заблуди проверяващия специалист, че става въпрос на рак на гърдата. Това е така, защото този участък е плътен и без ясно оформени граници, но за разлика от рака, видовете мастопатия причиняват болка преди настъпването на цикъл.

Микропапиломатозата е третата форма на мастопатия. При нея се формират голям брой малки папиларни структури, които са покрити с епителни и миоепителни клетки.

Симптоми при мастопатия

В първоначалния стадий на болестта в млечната жлеза се формират малки уплътнения и възелчета. Тази форма се нарича дифузна. Млечната жлеза е болезнена, а болките и удебеляването се проявяват преди цикъл и намаляват в началото му. Необходимо е да се обърне специално внимание на тези симптоми.

При по-нататъшното развитие на мастопатията в тъканите започват да се образуват плътни възли, чийто размер варира от грахово зърно до големината на орех. Това е т.нар. възлова форма на мастопатията. Болките в областта на гърдите стават все по-силни и интензивни, възможно е да се преместят и към рамото. От зърното започва да се отделя прозрачна, белезникава или кръвениста секреция. В тази форма на болестта болките не изчезват с настъпването на менструален цикъл.

Диагностициране на мастопатия

Дори при най-малкото съмнение за наличие на някаква нередност в гърдите, всяка жена трябва незабавно да се консултира с лекар. За диагностициране на мастопатията най-надеждните методи са мамография /рентгеново изследване на млечната жлеза/ и ултразвуково изследване.

Лечение на мастопатия

Жени, при които мастопатията е открита случайно и не предизвиква никакви оплаквания, не подлежат на специално лечение. Тези пациентки трябва да посещават редовно контролни прегледи не по-рядко от веднъж годишно.

голо женско тяло

При жени, които имат умерена или постоянна форма на мастодиния и дифузни фиброкистозни изменения в жлезата, лекарят предписва лечение с определени диети и промяна във физиологичните цикли. Най-често това лечение се предписва на млади и здрави жени.

Ако жената има по-сериозни болестни изменения, лечението е по-сериозно. Лекарят преценява дали само да лекува главните симптоми или да изясни причината за състоянието – дали то се дължи на инфекция, нарушения в метаболизма или други.

Профилактика при мастопатия

Най-важната част от профилактиката на заболявания на гърдите е ежемесечното самоизследване. Внимателното опипване и наблюдение позволява на жената да опознае своите гърди и лесно да открие възникнали изменения в тях. Изследването трябва да става между 6 и 12 ден от началото на цикъла – това е периодът, в който количеството течност в гърдите е минимално. Веднъж годишно всяка жена трябва да посещава мамолог и гинеколог.

Хранене при мастопатия

Отказване на цигари е първата и най-важна стъпка към подобряването на общото здравословно състояние. Кофеин и алкохолни напитки също трябва да бъдат ограничени до минимум. Солта привлича и задържа течностите в тялото, поради което употребата ѝ трябва да бъде сведена до ½ ч.л. дневно. Менюто трябва да включва предимно много плодове и зеленчуци, немазни меса и риби. Тестени изделия и бяла захар трябва да се избягват. Препоръчва се и прием на витамини, който трябва да бъде съгласуван със специалист.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest