Синдром на Мюнхаузен

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
945522k
Синдром на Мюнхаузен

Какво представлява синдромът на Мюнхаузен

Синдромът на Мюнхаузен е вид психическо разстройство, при което болният непрекъснато имитира някакви физически симптоми, за да успее да предизвика симпатия у околните. Лицата с тази болест непрекъснато симулират оплаквания, самонараняват се и дори фалшифицират проведени изследвания. Болният не търси материална изгода, а цели привличането на внимание на близки, приятели и лекари. Характерна е болестна мания за постъпване в болници с хитрост и измама.

Причината за възникване на синдрома на Мюнахузен не е уточнена. В повече случаи при този тип хора има налични и други психически отклонения, поводът за които се крие във физическа или емоционална травма в миналото. Болните са хора, които притежават ексцесивни нужди, които не могат да получат удовлетворение на своите естествени потребности от нормалните източници. Те черпят своята утеха и радост от грижите, които получават в своята измислена роля на пациент или дори инвалид. Представянето на специфични страдания е начин на живот, който замества неудовлетвореността.

Болните от синдрома на Мюнхаузен се чувстват в безопасност, единствено когато за тях се полагат грижи в болничната обстановка. Те са много изобретателни, с цел удължаването на престоя си в болница.

Синдромът на Мюнхаузен трябва ясно да се разграничи от хипохондрия. При второто заболяване, болният тълкува погрешно нормалните физиологични функции на тялото си и дори е сигурен в наличието на патологична болест. Болните от хипохондрия се страхуват от болести и искат да ги излекуват. Пациентите със синдром на Мюнхаузен искат да бъдат болни и обгрижвани.

Симптоми при синдром на Мюнхаузен

Симптомите на синдрома на Мюнхаузен са разнообразни и включват различни по тежест оплаквания, които в много случаи са напълно несъвместими, но с течение на времето прогресират все повече. Алармираща проява на заболяването е желанието на човек да търси редица специалисти, да провежда множество изследвания и склонността му да се постави на всякакво оперативно лечение.

Тези хора са много добре запознати с медицинските наименования и дори клиничните данни на голям брой заболявания. Те измислят своята история и започват да имитират клиничната картина на избраната болест – повръщане, коремни болки, слабост, гърчове, припадъци. Способни са да се самонараняват, да приемат токсични вещества, да се самоинфектират.

Способни са да фалшифицират своите изследвания, да саботират лечението, за да задълбочат своето състояние. В някои случаи емоционалните желания са толкова силни, че се стига и до самоубийство.

Диагностициране на синдрома на Мюнхаузен

Откриването на тази болест е много трудна задача. Симптомите са много обширни и неясни, нямат последователност и логика. Пациентите представят избирателно медицинска документация, като убеждават лекарите, че предишните изследвания и диагноза не са поставени правилно, което води до нови манипулации и търсене на основната болест.

Измерване на кръвното

След извършването на физикален преглед лекарите са още по-объркани. В част от случаите болните съобщават за симптоматика, която съвсем не съответства на обективното състояние. При друга част от болните се откриват различни белези от физически наранявания и инжекции.

Лабораторните изследвания също са противоречиви не само поради пълно несъответствие със симптомите, но и заради фалшификацията от страна на пациентите. Следва повтаряне на направените изследвания, а случаят става обект на все по-широки обсъждания. Започват да се обмислят все по-рядко срещани диагнози. Именно това внимание и интерес към личността се стремят да предизвикат болните от синдром на Мюнхаузен.

Лечение на синдрома на Мюнхаузен

Лечението на това психическо заболяване не е лесна задача. Когато лекарите диагностицират състоянието, обвиненията, че пациентът инсценира своите оплаквания, и че лечението трябва да бъде насочено към психическото състояние, а не физическото, причинява разочарование у болният. Той трудно може да осъзнае, че се нуждае от психиатрична помощ.

Насочването му към помощта на такъв специалист трябва да става внимателно и много тактично. Подходящата терапия е когнитивно-поведенческата. Тя се провежда заради необходимостта на пациента да се подлага на различни лечения независимо от възможните последици за здравето.

Когато трябва да бъдат хоспитализирани, подготовката за това сериозно за тях събитие трябва да бъде много прецизна. Трябва да бъдат наблюдавани от най-добрите специалисти и винаги да се упражнява строг контрол.

Действията на болните от синдром на Мюнхаузен много често водят до непреднамерено, но тежко нараняване, инвалидизация или дори смърт. Те са постоянно застрашени от подобни последици. Тяхното поведение не бива да бъде поощрявано в никакъв случай.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
51
42
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати