Синовектомия

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
945522k
Ревматоиден артрит

Какво е синовектомия

Синовектомия представлява хирургична процедура, която се прилага при болни от ревматоиден артрит с цел намаляване на болката. Извършва се с артроскоп – тънка тръба, снабдена с камера, която е свързана с монитор.

Артроскопът се вкарва чрез малък разрез в засегнатата зона. Чрез него се премахва възпалената синовиална тъкан, която причинява болковите симптоми. Синовектомия е процедура, която не лекува артрита, но увеличава функциите на засегнатите стави и намалява болката в тях.

Ревматоидният артрит е форма на възпалителен артрит, който засяга синовиалната мембрана, която обвива ставите. Синовиалната мембрана действа като филтър за изчистване на инфекции. Възпалението ѝ причинява запушване, което води до подуване и болка при движение.

Симптоми при ревматоиден артрит

Симптомите на ревматоидният артрит включват болки в ставите, нежност и подуване, сутрешна скованост и умора, а понякога загуба на тегло и повишена температура. Ревматоидните възли /твърди подутини под кожата/ са знак за деформацията, която може да се появи в ставите.

Артрит

Обикновено ревматоидният артрит първоначално засяга малките стави, но може да се появи едновременно в няколко стави. С течение на времето причинява увреждането на стави, хрущяли, ставни връзки, кости и сухожилия.

Диагностицирането на ревматоиден артрит се извършва чрез подробна медицинска история, кръвни тестове и съвместен анализ на течности се прилага определено консервативно лечение. То се състои в нестероидни противовъзпалителни средства, антиревматични медикаменти, упражнения и физикални терапии. Ако след 6 до 12 месеца след прилагането на консервативните методи на лечение, симптомите се влошават се препоръчва извършването на синовектомия.

Предимства на синовектомията

По време на синовектомията се премахва възпалената синовиална тъкан, чрез което се намалява болката, подуването и костните увреждания. На операцията могат да бъдат подложени колене, рамене, китки, лакти и пръсти. Голяма част от синовектомиите се извършват артроскопски, но избора на техника често е продиктуван от типа на засегнатата става.

Използването на артроскоп избягва необходимостта от големи разрези – важно предимство, особено, когато се налага повтаряне на синовектомията и възможността за по-бърза рехабилитация.

Синовектомията може да доведе до значително подобряване на функцията на ставата. След операцията пациентът трябва да продължи да приема лекарства, за да се избегне повторение на възпалението и да се защитят другите стави. В някои случаи след провеждането на успешна синовектомия, дозите на приеманите медикаменти значително се намаляват. Ако възпалението не се лекува може да се стигне до пълно разрушаване на ставния хрущял и необходимостта от операция за неговата смяна.

Синевектомия

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Синовектомията е най-благоприятната хирургическа намеса в ставите с оглед минималните щети, които причинява. Въпреки това, тя е ранен вариант на лечение, което означава, че болният не бива да чака пълното разрушение на ставата и задълбочаване на артрита. В късните етапи единственият изход е операция и сменяване на засегнатия хрущял с друг.

Недостатък на синовектомия е, че тя може да предостави само временно облекчение на болката, и ако артритът не се лекува може да се стигне до пълното увреждане на ставите. Чрез премахването на възпалената тъкан обаче, синовектомията може да забави или дори отхвърли необходимостта от цялостна ставна замяна.

Възстановяване след синовектомия

След провеждането на успешна синовектомия се прилага кратко време на обездвижване. Необходимо е да се използват обезболяващи средства, които да се справят с пост-оперативната болка. Назначаването на умерена физикална терапия е задължително условие за възстановяването на нормалния обем движения.

Болният трябва да извършва определен набор от упражнения и общо укрепване на състоянието, които са от съществено значение за възвръщането на функциите. Могат да бъдат използвани и антибиотици с цел предотвратяване на инфекция.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Препоръчано

Рейтинг

3.7
51
40
32
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати