Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Кансерофобия

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
945522k
Кансерофобия

Ракът е обобщаващо наименование за група злокачествени туморни заболявания. При тях се наблюдава неконтролируем растеж на клетки, които се делят, изместват и в крайна сметка разрушават здравата тъкан.

Несъмнено ракът е бичът на нашето съвремие, а размерите му придобиват застрашителни размери. За щастие повечето видове рак, уловени навреме, са напълно лечими.

Някои хора до такава степен се страхуват от коварното заболяване, че в един момент развиват кансерофобия – ирационален страх от рак.

Страхът от рак е съвсем реално заболяване, което засяга предимно хора, които вече са преживяли рак в миналото и хора, чиито роднини или близки приятели са се сблъскали с рака.

Фобии

Въпреки че медицината напредва с бързи темпове и уловен навреме ракът се лекува, това социално тревожно разстройство, каквото е кансерофобията тормози все повече мъже и жени по света.

Страхът от всяка една болест е нормално явление. Когато този страх се превърне в паника, която непрекъснато се появява в ежедневието, това вече е проблем.

Както стана ясно, причината за кансерофобия произтича от някаква тясна връзка с рака. Често пъти страдащите от тази фобия са ставали свидетели на тежки разговори по отношение на болестта и несъзнателно развиват панически страх.

Страх от рак

Кансерофобията се проявява с различни симптоми при отделните хора. При някои се наблюдава гадене и изпотяване при сблъскване с някаква информация за рак, а в по-тежките случаи се наблюдава много силна тревожност и пристъпи на паника. Други симптоми са сухота в устата, сърцебиене, усещане за безпомощност и др.

Кансерофобия е психологически проблем, а не физиологично състояние. Първата стъпка в преодоляването на страха е разговор със семейството и близките приятели. Те могат да бъдат много полезни за облекчаване на стреса и тревожността.

Да се говори с хората, преживяли това заболяване, информирането относно напредналите технологии също може да помогне. Ако никой от приложените методи не даде резултат, най-добре е лицето да се консултира с психолог.

В крайна сметка не бива да се живее с подобен натрапчив страх, защото постоянната тревожност и притеснения в крайна сметка наистина могат да отключат заболяване.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.6
51
42
31
21
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати