Дисекация на аортата

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
945522k
Дисекация на аортата

Дисекацията на аортата е едно от най-спешните и сериозни състояния, при което навременната диагностика и адекватно лечение са ключови фактори за спасяването на живота на пациента.

Дисекацията на аортата се причинява от разкъсването на най-вътрешния аортен слой, познат като интимата. Разкъсването се получава от въздействието на повишеното налягане, което кръвта упражнява върху аортата. В резултат на това аортата се разслоява и се получава „фалшив лумен“ – сляпо пространство, в което започва да тече артериалната кръв.

Този опасен и патологичен процес засяга аортата и артериите, които изхождат от нея. Това от своя страна води до възникване на коронарна, мозъчна или друг вид исхемия.

Исхемията е намалено кръвоснабдяване, в резултат на което, засищането с кислород на тъканите и органите намалява значително.

Причини за дисекация на аортата

Дисекация на аортата симптоми

Разнообразни са причините за дисекация на аортата. В около 80% от случаите причината е неправилното лечение на съществуваща артериална хипертония. В други случаи става въпрос за усложнения при бременност, атеросклероза, предишни оперативни интервенции.

В редки случаи причината за настъпване на това опасно състояние е синдром на Марфан – наследствено заболяване, характеризиращо се с недостатъчност на съединителната тъкан.

Дисекацията на аортата може да засегне различни части на аортата. Понякога разслояването може да обхване аортата по цялото нейно продължение, което води до фатален край.

Симптоми при дисекация на аортата

Главните симптоми при дисекация на аортата се изразяват в остро настъпваща много силна болка в областта на гърба и гърдите. Когато болката се локализира предимно в гръдната част, най-често е засегната изходящата част на аортата.

Едновременно с тези болки се появява задух, чувство за страх, изпотяване. Клиничната симптоматика до голяма степен наподобява тази на остър миокарден инфаркт. Съответно това води и до много диагностични и терапевтични грешки, което допълнително може да влоши диагнозата.

Диагностициране на дисекация на аортата

Пролапс на митралната клапа

Няколко са изследванията, които могат да помогнат в поставянето на диагнозата. Рентгенографията на първо място показва разширение на аортата, но подобни промени се установяват в едва 40% от случаите. Други изследвания с важна диагностична стойност са трансезофагеалната и торакалната ехография.

Лечение на дисекация на аортата

Бързото и навременно лечение е от изключително значение при това заболяване. Установена късно, дисекацията на аортата води до смърт. Когато болестният процес засяга началната част на аортата, оперативното лечение е най-добрият подход за лечение.

Когато разслояването засяга дисталната й част може да се назначи консервативно лечение. Изключително важно е да се обърне внимание на артериалната хипертония.

Въпреки всички прилагани методи, смъртността при дисекация на аортата остава много висока – 40-50%. Най-често това се дължи на неразпознаване на заболяването, но в други случаи причината е в неправилното лечение.

Личните лекари, кардиолозите и самите пациенти трябва да обърнат много голямо внимание на тревожната симптоматика, която предполага дисекация на аортата. Така шансът за помощ и излекуване се увеличава значително. Други много важни моменти са контрол над кръвното налягане и адекватно лечение на всички сърдечни проблеми.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest