Хиперрфелексия

Антония Р.Антония Р.
Джедай
3k77
Хиперрефлексия

Хиперрефлексията е състояние на чести мускулни рефлекси. Подобна загуба на контрол често се дължи на нарушение в гръбначния стълб или инфекция в тялото, която пречи на нервните импулси да стигнат до главния мозък.

Тялото реагира под формата на мускулен рефлекс, когато даден процес в организма му причинява болка и дискомфорт. Понякога този дискомфорт се предизвиква от употребата на наркотици и някои лекарства.

Хиперрефлексията се появява внезапно, но ако лечението не започне веднага, последствията могат да бъдат много сериозни, тъй като предизвикват припадъци, инсулт и дори смърт.

Причини за хиперрефлекция

Най-често срещаната причина за хиперрефлексия е увреждане на гръбначния стълб. Дразнители на пикочния мехур, в орган от тялото или на нервната система също могат да предизвикват състоянието.

Състоянието възниква в резултат на импулси, които гръбначният мозък изпраща към главния, но поради някакво увреждане, тези импулси са възпрепятствани и избиват като рефлекс.

Инфекция на пикочния мехур като цистит също може да е причина за съкращаването на мускулите. Увреждане при дебелото черво е друго вероятно заболяване, което може да предизвиква рефлексите.

Гръден кош

Други причини за състоянието са кожни раздразнения, рани, изгаряния, счупени кости, бременност и възпален апендицит.

Случва се хиперрефлексията да е симптом на болестно състояние като хипернатриемия, портална хипертония, прееклампсия, тетанус, мозъчен тумор, травма на главата, атаксия на Фридрих, отравяне, синдром на Ангелман, прогресивна енцефалопатия.

Симптоми на хиперррефлексия

Тъй като спазмите са прекалено активни, те предизвикват стесняване на кръвоносните съдове, което довежда до повишаване на кръвното налягане и забавяне на пулса.

От неравномерното кръвно налягане се появява и често главоболие, изпотяване, запушване на носа, червени петна по кожата, нервност, но най-яркият признак на състоянието са неконтролируемите мускулни спазми, които най-често се появяват в зоната на челюстта.

При усложнения на хиперрефлексията се появяват симптоми като световъртеж, замаяност, замъглено зрение, припадъци и неосновано безпокойство.

Диагностициране на хиперрефлексия

При медицинската консултация се прави пълен преглед на нервната система. Пациентът трябва да уведоми лекаря за всички медикаменти, които пие или някога е пил, включително и наркотични вещества.

Следващата стъпка е да се изследват проби от кръвта и урината. Назначава се ЕКГ, за да се проследи работата на сърцето. Пациентът трябва да премине и през лумбална пункция, ядрено-магнитен резонанс и тестване на кръвното налягане.

Лечение на хиперррефлексия

Наркотици

За да се предотвратят усложненията, лечението на хиперрефлексията трябва да започне веднага. Първите стъпки при лечението се отнасят до правилната позиция на тялото – човек трябва да има изправена стойка и вдигната глава. Не е препоръчително също да носи прекалено тесни дрехи.

В зависимост от причината за състоянието се назначава и подходящото лечение. Ако хиперрефлексията е резултат от употребата на наркотици или лекарства, би трябвало те да се спрат.

Ако причината е в заболяване – на пикочния мехур, на дебелото черво или гръбначния стълб, тя се лекува с адекватните за конкретното нарушение медикаменти, както и терапии.

Усложнения при хиперрефлексията

Понеже състоянието се отразява върху кръвното налягане и работата на сърцето, при усложнение може да се стигне до спиране на сърдечната дейност. Високото кръвно налягане предизвиква също непрекъснати припадъци и гърчове.

В най-тежките случаи се стига до инсулт и смърт. Именно заради това още при първите симптоми на хиперрефлеския веднага трябва да се потърси лекар.

Превенция на хиперрефлексия

За да предотвратим появата на хиперрефлексия, е нужно да се грижим за нашия организъм, така че да го предпазваме от инфекции и заболявания. Основният съвет е да не се приемат вещества, за които е доказано, че влияят негативно на човешкото здраве и нормалната работа на тялото.

Нарушенията на гръбначния стълб най-често се дължат на неправилна стойка, която трябва да се коригира. Заболяванията на пикочния мехур се появяват, когато дълго време го държим пълен.

Различните инфекции често са сигнализирали с леки болки, на които болният не е обърнал внимание. Редовната грижа за кожата също помага при предотвратяването на инфекции.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.3
52
41
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати