Анкилоза

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k190199
Анкилоза

Анкилозата представлява състояние, при което се наблюдава неподвижност на една става. Това явление е в резултат на преболедувано заболяване, преживяна травма или хирургическа намеса. Като краен резултат се получава патологично срастване на двете ставни повърхности.

Видове анкилоза

Съществуват две разновидности на анкилоза - фиброзна анкилоза и костна анкилоза.

Обикновено първият вид води то втория. При фиброзната анкилоза се наблюдава неподвижност на ставата, причинена от зарастване на белези. При първата разновидност на заболяването са възможни минимални движения на ставата.

При втория вид се наблюдава пълна неподвижност на ставите, причинена от срастване на ставните повърхности.

Причини за анкилоза

Причините за поява на анкилоза са от различен характер. Предпоставки за развитието на заболяването са възпаление на ставите /независимо дали гнойно или туберкулозно/, сериозно нараняване или пък продължително обездвижване. Анкилоза се среща при пациенти, боледуващи от заболявания като артрит и артроза.

Симптоми за анкилоза

Анкилозата се развива бавно и почти неусетно. Има няколко основни сигнала, подсказващи, че даден човек страда от анкилоза. На първо място се наблюдава удебеляване и изкривяване на ставата.

Пациентът усеща дискомфорт в областта, който граничи с болезненост. Постепенно тя започва да губи своята подвижност и болката започва да се усилва. Когато вече е налице костна анкилоза, болката може да затихне. В този стадий ставата вече е напълно неподвижна.

Диагностициране на анкилоза

Още при първи симптоми на анкилоза е нужно да се потърси мнението на ортопед, тъй като в противен случай заболяването ще се развие и влоши. Специалистът извършва физикален преглед и проверява възможностите за движение на пациента.

После той поставя диагноза на базата на анамнеза, палпация и рентгеново изследване. За да се изключи възможността за поява и на други заболявания, лекарят може да назначи преглед с компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс.

Анкилоза

Лечение на анкилоза

След диагностициране на заболяването, лекарят посочва курс на лечение, като той зависи най-вече от стадия на заболяването. При скоро възникнала анкилоза помагат терапевтични упражнения, гимнастика, йога, лечебни масажи, мануални терапии, употреба на нестероидни противовъзпалителни средства, аналгетици и специфични препарати. Когато налице е костна анкилоза, се прибягва до оперативна намеса.

Народна медицина при анкилоза

Според народните лечители съществуват способи, с които човек може да се пребори както с начална анкилоза, така и с по-стара. При първи стадии на заболяването помага консумацията на едно зърно чист бял тамян, който се приема с една чаена чаша отвара от лайка. Тази процедура трябва да се прави по три пъти на ден 20-30 минути преди хранене.

Десетина минути след изпиването на отварата болният трябва да приеме и една чаена чаша отвара от бударица, исландски лишей, коприва, полски хвощ и пача трева.

Болните също така могат да приемат и чай от бял равнец, агримония, радика, репей, иглика, червена хвойна, лайка. При начална фаза помагат отвари от билки като полски хвощ, имел, хмел, липа, добриче, полски бъз и др.

При начална анкилоза могат да се прилагат и лечебни компреси, които се налагат на болната става. За целта тензухче се зашива като торбичка и се пълни с поносимо горещ ечемик, който да е полусварен. После се поставя на засегнатото място за около половин час. Тази процедура се прави няколко пъти на ден.

На следващия ден съдържанието на тензухчето се подменя с печен кромид лук, една чаена лъжица царевично брашно и половин чаена лъжица боров катран. След това торбичката се пълни с пресен хлебен квас. На четвъртия ден компресът се прави със сварена глава на целина, половин чаена лъжица сяра една чаена лъжица захар.

При напреднал стадий на заболяването пък се правят топли бани, след което проблемната става се налага с торбичка с горещ пясък. После болното място се залива със смес от четири супени лъжици морска сол и един литър вода. Накрая ставата се налага с тензухче, пълно с картофено пюре, една чаена лъжица газ и една чаена лъжица захар.

В случай че този компрес предизвика кожни проблеми, употребата му трябва да се преустанови. Тогава върху анкилозната става може да се постави тензух с прясна извара, докато кожата се възстанови.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
50
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати