Галакторея

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
945522k
Галакторея

Галактореята не е заболяване, а представлява изтичане на белезникав или млечно-бял секрет от гърдата, без това състояние да е свързано с бременност, раждане или кърмене. Сама по себе си галактореята представлява симптом за наличие на здравословен проблем в организма на жената. Смята се, че от галакторея са засегнати между 30 и 80% от жените, но има и мъже, които страдат от този проблем.

Въпреки че причините за поява на галакторея могат да бъдат най-различни, най-често срещаната е увеличението на нивото на хормона пролактин. Този хормон се продуцира от предната част на хипофизата и основната му функция се изразява в подготовката на млечната жлеза и лактацията след бременността.

Причини за галакторея

Една от най-често срещаните причини за възникване на галакторея са пролактиномите – хормонпродуциращи тумори на хипофизата, които в повечето случаи са микроадемони с големина по-малко от 10 мм. В редки случаи се наблюдават макроаденоми.

Възможно е галактореята да е резултат от прием на различни медикаменти – орални контрацептиви, опиати, антипсихотици. Други сериозни причини за поява на галакторея са болест на Адисон, рак на гърдата и мастопатия, различни дисфункции в хипоталамуса, поликистозни яйчници, чернодробна недостатъчност, бъбречна недостатъчност, заболявания на щитовидната жлеза и др.

Тъй като секрецията на пролактина се контролира от други хормони, всеки дисбаланс в тях може да предизвика галакторея. Така например нередности в тиреоидната функция могат да причинят изтичането на секрета.

Галактореята при мъже може да се наблюдава в резултат на дефицит на хормона тестостерон. Мъжката галакторея се изразява в увеличаване на размера на гърдите и наличие на болезненост при допир.

Сред другите причини за галакторея се нареждат злоупотреба с наркотични субстанции, хронични бъбречни заболявания, увреждане на гръбначния стълб, увреждане на нервите в гръдната област при травма или операция.

Прекалената стимулация на гърдите, свързана със сексуална активност, неправилно самоизследване, твърде стегнати сутиени, също може да е фактор, отключващ галакторея.

Понякога въпреки редицата изследвания причината за галактореята не може да бъде открита. Това е тип галакторея, известна като идиопатична, и се приема, че гърдите са твърде чувствителни към нивата на пролактин и дори той да е в нормални граници, може да се стигне до галакторея.

Галакторея може да се наблюдава и при новородени бебето. При някои от тях в първите седмици след появата на бял свят се вижда леко уголемяване на гърдите и изтичане на бял секрет.

Това се дължи на факта, че преди раждането естрогенните нива в кръвта на майката са били значително завишени и една част от тях са преминали в кръвообращението на бебето. Този тип галакторея отшумява за няколко дни.

Секрет от гърдите

Симптоми при галакторея

Както стана ясно, основният симптом на галаткроеята е изтичане на секрет от гръдите, което може да бъде постоянно или краткотрайно. Възможно е секретът да изтича както от едната, така и от двете гърди едновременно.

Други симптоми, съпътстващи състоянието, са промени вменструалния цикъл, намаляване на либидото, засилено окосмяване по тялото, зрителни проблеми и главоболие, засилено омазняване на кожата и поява на акне.

Диагностициране на галакторея

Най-важната част за диагностицирането на галакторея са клиничните данни, които са допълнени от редица образни и лабораторни изследвания.

Аденомите на хипофизата се откриват с магнитен резонанс и компютърна томография, изследват се нивата на хормоните. Допълнителни изследвания могат да бъдат мамография, ултразвук за откриване патологични промени в гърдите.

Лечение на галакторея

Тъй като сама по себе си галактореята е симптом за възникнал проблем в тялото, при излекуването му, галактореята също спира. Когато става въпрос за адемон на хипофизата, се назначава лечение със специфични препарати.

Когато медикаментозната терапия не дава достатъчно добри резултати, се прибягва до оперативна намеса. Най-често подхода към проблема се избира в зависимост от големината на тумора, действието на медикаментите и наличието на други съпровождащи болести.

В случаите, когато галактореята е предизвикана от употребата на медикаменти, задължително се налага промяната им. Ако проблемът е възникнал заради проблеми в хипоталамуса или щитовидната жлеза, се назначава хормонозаместителна терапия.

Когато галактореята е предизвикана от прекалена стимулация на гърдите, трябва тази стимулация да се сведе до минимум. За целта се ограничава докосването им по време на секс, избягването на чести прегледи на гърдите от самата пациентка, носенето на по-свободни дрехи и удобни сутиени.

Всяко едно изтичане на нетипичен секрет от гърдите, както и наличие на други притеснителни симптоми изисква задължителна консултация със специалист.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
50
42
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати

От Медията