Ezine.bg»Съвети»Опасни ли са шарките при децата?

Опасни ли са шарките при децата?

MarianeMariane
Джедай
143277280
Опасни ли са шарките при децата?

Няма родител, който да не се притеснява, когато детето му се разболее. Независимо дали става дума за лека настинка с течащ нос, бронхит или шарка, винаги има притеснение. Особено притеснително е, когато личният лекар ви съобщи, че високата температура и двете пъпки на челото всъщност са варицела.

Шарките представляват изключително заразни инфекциозни заболявания, които засягат предимно деца от 1 до 12 години, защото те са най-контактни и същевременно не са си изградили имунитет към тях.

У нас все още се срещат пет вида шарки, като вариолата (едра шарка) се смята за изкоренена в световен мащаб. Но от която шарка да се разболее детето ви е добре да помните, че малчуганите боледуват от шарки много по-леко, отколкото възрастните.

Рубеолата протича със средно висока температура, понякога и с артрит, особено при жените. Тя засяга периферните лимфни възли и е особено опасна за бременните.

Срещу нея има ваксина, която се прилага на деца на възраст 12-15 месеца, т.е. от нея могат да заболеят само по-малки от 12 месеца деца, като и онези, които не са ваксинирани по една или друга причина.

Същата ваксина дава защита срещу още два вида шарка – морбили и паротит. Морбилите се причиняват от вирус, който засяга дихателната система. Нелекувани, морбилите могат да предизвикат ушна инфекция, пневмония, апоплектичен удар, мозъчно увреждане и дори смърт.

Не е безобиден и вирусът, който предизвисва паротит (заушка) . Усложненията от него могат да бъдат загуба на слух, менингит, болезнено подуване на яйчници или тестиси, безплодие и дори смърт в отделни случаи.

Скарлатината е шарка, която се предизвиква от бактерии бета-хемолтичен стрептокок, и е единствената шарка, която се лекува с антибиотик, който се бори срещу бактерията.

Въпреки, че са тежки инфекциозни заболявания, малчуганите се справят с тях и в редки случаи се стига да усложнения вследствие на тях. Шарките протичат доста по-тежко при възрастните, които не са ги преболедували като деца или не са ваксинирани против тях.

Препоръчително е при появата на първите симптоми, да се свържете с личния си лекар и да спазвате предписаното от него лечение.

Статията има само информативен характер и не замества консултацията с лекар.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
Общо гласували: 3
53
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати