Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Форум»Деца и родители»Свекървата - съкровище или свекървище

Свекървата - съкровище или свекървище

  • 10.03.14 04:13#1жанажанаНовакРегистрация: 10.03.14Град: -Отговори: -Свекървата - съкровище или свекървищеЗдравейте!
    Навярно още с прочита на заглавието сте си казали "офф, поредната недоволна от свекърва си снаха". Наясно съм, че темата вече е препълнила интернет-пространството и е станала отегчителна за повечето читатели, но ми се иска и аз да споделя своя проблем. Може би не толкова с цел да търся съвет, колкото просто да "си излея душата", както се казва, и да чуя безпристрастно мнение по въпроса.
    Та историята ми е следната...С приятеля ми сме заедно от 4 години. От различни градове сме, а от няколко месеца се преместих за по-постоянно в апартамента, където той живее с майка си. И преди съм оставала при тях за по няколко седмици, но знаете какво става когато различни хора живеят продължително време заедно. Принципно се разбираме, не сме се карали за абсолютно нищо досега, стремим се и двете да правим компромиси. Уважавам я като човек и най-вече като жена, която млада е останала вдовица и се е грижила сама за сина си. Но въпреки всичко, ние сме две жени с различно възпитание, манталитет и маниери и оттам идват и проблемите. Жената не е особено голяма чистница - в апартамента повечето време си е мръсничко, има доста влага, а оттам и мухъл, абе с една дума за мен тя не е изрядна домакиня. Прекарва повече време на компютъра в игри, отколкото да се грижи за чистотата на дома си, дори когато реши да чисти, минава отгоре-отгоре колкото се може по-бързо, а мен това много ме дразни и понякога отвращава. Много пъти съм се питала вътрешно да не би тя да очаква от мен, като млада кандидат-снаха, да я отменя в тези задължения, но приятелят ми казва, че тя винаги си е била така. Дори когато той й прави забележки (на мен ми е твърде неудобно да отида и да й кажа, че е мръсно), тя все едно не го е чула. Знам, че сега всеки втори ще каже - ми хвани се ти изчисти, като ти е мръсно. Старая се да почиствам колкото мога, но съм изключително заета - ходя на работа и същевременно чета за държавен изпит, който е съвсем скоро. Затова и не мога да отделя времето, което ми се иска, за да изчистя като хората. Гледам да си затварям очите, да стискам зъби и да се моля колкото се може по-скоро да се изнесем. Там идва и основното нещо, което ме притеснява - тя почти всеки ден повтаря как иска да си имаме отделен дом, но възможно най-близко до нея. Даже ни дава акъли да сме си купували апартамент в съседния блок. Иска да държи сина си, по стечение на обстоятелствата и мен, възможно най-близко до себе си, за да сме можели да й помагаме и да я гледаме след време като остарее. Не си мислете, че не я разбирам - знам, че след време и аз бих искала детето ми да е близко до мен. Но тя прекалява. Постоянно говори за това, че едва ли не няма да позволи ние да живеем в друг град, камо ли извън България. На мен даже ми заяви, че някой ден, когато тя бъде болна или неспособна да се грижи за себе си, трябвало ние да се грижим за нея, дори това да означава някой от нас да напусне работа. Било по-добре да стоим безработни и да я гледаме, отколкото да даваме пари за дом или за гледачка. А направо ме е срам да споделя какво каза на сина си точно в Събота, 8 март. По време на редовните приказки как искала да сме максимално близко до нея, приятелят ми й сподели, че би искал някой ден да има къща извън града. Моментална й реакция беше да извика, цитирам: "Мооляяяяяяя, ти ако си купиш къща на село, ще те убия!".... И двамата останахме без думи след това нейно изказване! Тя се изявява като голямата гражданка и винаги говори с голямо пренебрежение за всичко, свързано със селото. А това мен понякога доста ме обижда - имам баба и дядо на село, прекарала съм много ваканции като малка при тях, а и сега обичам да ходя там винаги когато имам време и да им помагам. Мечтая си за къща с двор, където да мога да си направя градинка, да си засадя това-онова - с една дума, да правя нещо полезно за себе си и семейството си. Докато тя само седи на компютъра и чака всичко наготово от магазина. ОК, различни сме, това е нормално, но това че нея я мързи да шета в голяма къща с градина, не означава, че трябва да налага мнението си и да заплашва сина си по този начин. Според мен, това нейно мислене и поведение не е на една истинска майка. За мен, една майка, колкото и да иска да е близо до децата си, не бива да ги ограничава - тя е длъжна да им даде най-доброто от себе си докато ги изгледа и изучи, и след това да им даде свободата да живеят, да градят семейство и кариера, там, където за тях ще е най-добре. Едно е да се даде съвет от гледната точка на по-възрастен и по-опитен човек. Но съвсем друго е, а според мен и недопустимо, майката да мисли преди всичко за себе си и да обременява от рано сина и снаха си с това къде трябва да живеят и как са длъжни да я гледат след време. А това, което цитирах по-горе, не искам и да го коментирам - вие си направете изводи за себе си. Най-много ме дразни това, че тя е заслепена от егоизъм и не мисли за никой друг - не й ли минава през акъла, че аз също имам майка и че тя също иска да е близо до мен? Но с тази разлика, че моята майка, колкото и да й е мъчно, че сме разделени, винаги ми е казвала - гледай себе си и след време на семейството ти да е добре и да сте щастливи, живейте там, където намерите най-добра реализация, нас не ни мисли, ние ще се оправим. Затова ми е адски трудно да разбера бъдещата си свекърва - колкото и да се старая да я уважавам, с тези нейни думи и поведение тя все повече отблъсква не само мен, но и сина си. Знаем решението на проблема - изнасяне. Но е необходимо известно време - и двамата не сме завършили, работим и пестим пари. А как ще издържим тези психологически атаки дотогава - не знам. Интересно ми е да чуя и вашето мнение!
    ОтговорОтговор с цитат
  • 10.03.14 06:40#2Anna StoyanovaAnna StoyanovaНовакРегистрация: 14.02.14Град: СофияОтговори: 10от: Свекървата - съкровище или свекървищеЗдравей,

    Съжалявам за ситуацията ти, много неприятно. За съжаление самотните майки развиват такива собственически и егоистични чувства към децата си. На тях нищо не им е останало, младостта и живота са отминали, остава отчаяние, старост, болести и самота и в повечето случаи не могат да направят нищо освен да задължават и да контролират децата си. Хубавото е, че мъжът до теб е на твоя страна и двамата не допускате да се карате помежду си заради нея.
    Дай й малко време да се примири, че синът и планира собствено семейство, не влизай в конфликти. Надявам се, че като се изнесете нещата ще са поуспокоят и вие ще си имате собствен чист дом. Успех!
    ОтговорОтговор с цитат
  • 12.03.14 08:20#3DesislavaDesislavaНовакРегистрация: 08.09.13Град: СофияОтговори: 28от: Свекървата - съкровище или свекървищеСвекървещица... вие, нищо не знаете...ОтговорОтговор с цитат
Facebook
Любими
Twitter
Pinterest