Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»8 начина, по които сухият въздух може да повлияе на вашето здраве

8 начина, по които сухият въздух може да повлияе на вашето здраве

болки в гърлото заради сух въздух

Прекалено сухият въздух може да повлияе на здравето ви по няколко начина. От раздразнени очи и синуси до дихателни и кожни състояния, прекомерното излагане на сух въздух може да предизвика различни симптоми. Това може също да повиши риска от някои заболявания.

Тъй като средностатистическият градски човек е на закрито 90 процента от времето си, поддържането на въздуха в помещенията на оптимални нива на влага е важно поради редица здравословни причини.

Ето поглед върху здравните ефекти на сухия въздух и стъпките, които можете да предприемете, за да се предпазите от проблеми.

Нека разгледаме по-отблизо някои от начините, по които прекалено сухият въздух влияе на здравето:

1. Астма, бронхит и други дихателни заболявания

Според медицински експерти симптомите на астма, особено спазмите, могат да се влошат от студен и сух въздух.

Когато сте в среда с много ниска влажност, течността, която хидратира вашите бронхиални тръби, може бързо да се изпари. Това може да направи дихателните Ви пътища уязвими на дразнене. Това е особено вероятно през зимните месеци.

В допълнение към астмата, симптомите на бронхит, синузит и други респираторни заболявания също могат да се влошат, ако прекарвате твърде много време в среда с прекалено сух въздух.

2. Възпалено гърло

Ако някога сте се събуждали през нощта и ви е било трудно да преглътнете, може да не ви изненада, че сухият въздух може да причини болка и възпаление в гърлото.

През 2013 година, в проучване с участието на 45 доброволци, изследователите изпращат поток от студен и сух въздух в гърлата на участниците в проучването. Колкото по-ниска е температурата и влажността на въздуха, за толкова повече болка и раздразнение съобщават доброволците.

8 начина, по които сухият въздух може да повлияе на вашето здраве

3. Дразнене на очите

Ако работите в офис среда, където климатикът поддържа ниската влажност, сухият въздух може да повлияе на слъзния филм, който предпазва роговицата ви от повреда.

Малки сухи петна могат да се образуват на очите ви, което ще ви направи по-уязвими към други видове дразнители на очите в работното ви пространство.

Ако работата ви включва дълги периоди в климатизирана среда, особено пред екрана на компютъра, препоръчително е да правите почивки често, за да възстановите влагата в очите си.

4. Суха кожа и дерматит

Според изследователи сухият въздух в помещенията, особено в климатизирана среда, може да доведе до груба и суха кожа. Също така може да влоши симптомите на екзема.

Прекалено сухият въздух също може да намали еластичността на кожата ви. Освен това сухият въздух може да отслаби бариерната функция на кожата ви. В резултат на това, когато влезете в контакт с алергени или дразнители, кожата ви може да бъде по-лесно увредена. Ако вече имате състояние като атопичен дерматит, сухият въздух може да влоши проблема.

5. Кървене от носа

Кървенето от носа е често срещан резултат от сух въздух. Макар кървенето от носа е по-често срещано през зимните месеци, когато домовете и офисите се отопляват, то може да се появи през всеки сезон, когато влажността на въздуха в помещенията е ниска.

6. По-високи нива на стрес

Според изследванията прекарването на продължителни периоди в много сух въздух в помещенията може да увеличи нивото на стрес.

В проучване от 2020 г изследователите наблюдават сърдечната честота и нивата на стрес на работещите в четири отделни сгради с различни нива на влажност на въздуха.

8 начина, по които сухият въздух може да повлияе на вашето здраве

Изследователите установили, че тези, които са работили в сградите с по-сух въздух, са имали пулс, който показва реакция на стрес. Същите участници също съобщават за по-лош сън.

7. Дехидратация

Прекарването на дълги периоди в много суха вътрешна обстановка може да изчерпи нивата на течностите в тялото ви.

В проучване от 2006 г, изследователите проверяват нивата на хидратация на работниците, които прекарват голяма част от деня в среда с ниска влажност. Когато анализират урината на работниците, те откриват, че тя е много по-концентрирана от работниците другаде в заводи. Концентрацията на урината е един биомаркер за дехидратация.

8. Риск от инфекция

Клиничните данни показват, че сухият въздух може да увеличи риска от получаване на грип, настинка или дори пневмония.

През 2016 проучване разкри скок на смъртните случаи от грип и пневмония след застудяване. Авторите на изследването посочват вината за топлината в помещенията.

Сухият въздух може да повлияе на способността ви да се борите с вирусни инфекции чрез отслабване и намаляване на носната слуз, част от естествената защита на тялото ви срещу тези микроби.

Как да предотвратите проблеми със сухия въздух?

Ако въздухът в помещенията, където живеете или работите, е необичайно сух, ето няколко стъпки, които можете да предприемете, за да се предпазите:

- използвайте овлажнител за овлажняване на въздуха;

- вземете кратък, по-хладен душ;

- овлажнявайте кожата си след къпане;

- използвайте хидратиращ назален спей или мехлем;

- използвайте балсам за устни, за да предотвратите сухи и напукани устни;

- поддържайте се добре хидратирани, като пиете много вода през цялата година.

Ако очите, гърлото и носният канал ви притесняват, тези дразнители на околната среда може да са част от проблема:

- освежители за въздух;

- сурови, ароматни почистващи продукти;

- спрейове и прахове за борба с вредителите;

- замърсители от скорошни ремонти;

- миризма от ново обзавеждане;

- бои, лакове или други промишлени химикали;

- животински отпадъци, козина или пърхот.

Премахването на дразнителите е важно, тъй като продължителната експозиция може да причини лек дискомфорт и дори проблеми с дишането.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest