ezine.bg»Статии»Здраве»Народна Медицина»Бабини рецепти за лечение на болно гърло

Бабини рецепти за лечение на болно гърло

Диана ИвановаДиана Иванова
Новак
1971017
Бабини рецепти за лечение на болно гърло
Загряващи пластири при болки и травми
Препоръчано за теб:
Загряващи пластири при болки и травми
20.00 лв.
Виж ››

Болките в гърлото винаги са били неприятни, независимо дали са предизвикани от вирус или бактерия. Те могат да преминат бързо или да доведат до усложнения и да продължат доста дълго, ако не се вземат мерки навреме. Разбира се, консултацията с лекар е препоръчителна, особено при тежки форми и наличие на други утежняващи симптоми.

Но наред с лечението, предписано от лекар, изпитаните бабини рецепти за лечение на болно гърло не само ще облекчат симптомите, но и ще подпомогнат лечението и възстановяването. Много често дори самите лекари препоръчват народни методи като съпътстващи основното лечение. А в някои по-леки случаи и при първи симптоми можете да се справите само с помощта на бабините илачи.

Основно народните методи могат да се разделят на няколко групи:

- Билкови чайове и отвари;

- Гаргара и изплакване на гърлото;

- Инхалации;

- Компреси;

- Почистване на гърлото;

- Пчелни продукти;

- Домашни бонбони, храни и смеси.

Чай за болно гърло

За много хора с болки в гърлото първото лекарство е горещият чай с мед и лимон. Но това е грешно решение, горещата течност е вредна за възпалената лигавица и дори врящата вода унищожава витамин С и полезните съставки на меда. Чаят с лимон и мед трябва да е топъл. Само по този начин той ще прехвърли всички предимства на съставките си върху болното тяло.

Едни от най-полезните билки при болно гърло са лайка, мащерка, градински чай, листа и плодове на малина, невен, липа, сминдух, лечебна ружа, мента, евкалипт, ехинацея, лавандула, еньовче, женско биле, бял равнец, индрише, теснолист живовляк и др. Можете да ги използвате отделно или да си направите смес от билки. Използват се още чай от джинджифил, чесън, карамфил, анасон, копър и др.

Гаргара при болно гърло

Този метод е може би един от най-ефективните. Билките, използвани за чай могат да послужат и за гаргара и изплакване на възпаленото гърло. В този случай се прави по-концентрирана запарка или отвара и след като изстине с нея се прави гаргара и се изплаква гърлото.

Важното е след процедурата да не се храните и да не приемате течности половин до един час, за да може билковата отвара да подейства на лигавицата. Тук почти няма ограничения за честотата на процедурите, освен ако не използвате силни и токсични билки, като например смрадлика.

Други ефикасни средства за гаргара са водните разтвори на сол и/или сода за хляб. За целта е добре да използвате морска сол, но при липсата и и готварската върши работа. Концентрацията обикновено е една чаена лъжичка сол или сода на чаша вода. За по-силен ефект някои препоръчват да се смесят сол и сода с добавянето на 1-2 капки йод. Изплакванията могат да се прилагат на всеки 3 часа.

Чай за болно гърло

Ябълковият оцет също намира приложение в домашното лечение на болно гърло. Една чаена лъжичка оцет се смесва с чаша топла вода и с разтвора се правят изплаквания и гаргара. Към сместа може да се добави и лъжичка мед или лъжичка морска сол. Освен успокояващо и противомикробно действие, оцетът подпомага отделянето на секрети.

Още една идея за смес за гаргара – лъжичка мед се смесва с лъжичка джинджифил и половин лъжичка сок от лимон. Разтваря се в малко топла вода и с тази смес се прави гаргара два до три пъти на ден.

За изплакване на гърлото често се използват и прясно изцедени сокове от плодове или зеленчуци, като моркови, червено цвекло, ряпа, зеле, ябълка, грейпфрут и др. или смес от сокове.

Инхалации при болно гърло

Инхалацията е незаменима в лечението на възпаленото гърло. Трябва да наведете глава над купа с гореща вода, да покриете главата си с кърпа и да вдишате водните пари. За по-голяма ефективност се препоръчва инхалациите да не са с чиста вода. И тук вече вариантите са много.

Най-разпространените инхалации са с морска сол, сода, ябълков оцет и билкови отвари. От билките най-често използвана за целта е лайката, но като цяло можете да правите инхалация с всяка билка, използвана за чай. Нетрадиционна, но полезна според някои е инхалацията с вода, в която са врели картофи.

За инхалации можете да използвате също етерични масла. Поддръжниците на народната медицина препоръчват 2-3 капки масло от евкалипт във вряща вода за инхалации. Препоръчва се да се диша през носа последователно през всяка ноздра. Освен евкалиптовото има и други масла, както и смеси подходящи за инхалации, които можете да намерите в аптеките.

Компреси за болно гърло

Един от най-известните бабини лекове за болно гърло е компресът с топла прясна извара. Половин литър кипнало топло прясно мляко се пресича с 1 с.л. оцет, след което се прецежда. С получената още топла извара се прави компрес на гърлото, като се разстила между два пласта марля или фин памучен плат. Компресът с извара се закрепва с памучна кърпа и престоява минимум 4 часа до 1 нощ.

Друг вариант за компрес за лечение на болно гърло е сварен белтък от яйце се намачква или смила на каша, смесва се със пудра захар и се прави компрес на шията за няколко часа.

Много хора използват компреси за гърло с ракия или билкови тинктури. Приложението им е донякъде спорно, особено за малки деца, но при някои хора определено помага. Парче памучен плат се напръсква с алкохола, прилага се към шията и се увива с вълнен шал за няколко часа.

Компрес се прави и от тесто от мед, брашно и суха горчица. Смесете всички съставки в равни пропорции, получавате вид тесто. Нанесете го върху засегнатата област, увийте го с шал, задръжте два часа. Премахнете шала и го оставете да действа известно време, подуването и секретите ще намалеят.

Компреси за болно гърло

Друг известен компрес е с мас и черен пипер. Парче памук се поръсва с малко спирт, отгоре се намазва с мас и се поръсва с млян черен пипер. Поставя се компрес с мас на шията и се увива с памучна кърпа.

Компреси могат да се правят и от топли билкови отвари. С топла силна запарка или отвара от билка или смес се напоява памучен плат и се поставя на шията, увива се с фолио или найлон и после с топъл шал и се маха когато изстине.

Почистване на гърлото

Тази процедура също е много спорна като ефикасност и безопасност. Трябва много да се внимава да не се повреди възпалената лигавица, което ще доведе до задълбочаване на проблема вместо облекчение.

Обичайно се използва при налепи по гърлото, като най-известният вариант е обтриване на сливиците със смес от мед и сода за хляб. В други случаи се използват само мед, само сол или сода.

Пчелни продукти

Медът е известно и доказано народно средство против болките в гърлото. Понякога е достатъчно просто да хапнете лъжичка чист натурален мед за да почувствате облекчение, а за билковия чай против болно гърло е направо задължителен. Топче захаросани мед може да се смуче като бонбона в чист вид или смесен с канела, джинджифил или карамфил на прах. Останалите пчелни продукти са не по-малко ефикасни. Можете да правите гаргара с прополисова тинктура или да я добавите към чая, да приемате пчелен прашец, пчелно млечице, прополис под най-различни форми.

Бонбони за болно гърло

Най-лесният и удобен начин да облекчите болките в гърлото, особено за малките деца, е да хапнете нещо вкусно. Някои известни бабини рецепти за болно гърло са всъщност доста прости.

Можете например да дъвчете бавно и продължително скилидка суров чесън, парче суров лук, да смучете за 15-20 минути малко парченце хрян или джинджифил или пък розичка от подправката карамфил. Но не всеки би понесъл вкуса на тези продукти. Затова и са измислени доста по-вкусни и ефикасни смеси за хапване, които успешно облекчават болките в гърлото.

Обикновено в повечето смеси основата е медът. Медът, смесен с настърган пресен джинджифил и сок от лимон или смлян лимон е едно от най-добре познатите ни средства не само срещу болки в гърлото, но и при всяко вирусно заболяване. Други варианти са чесън или лук с мед, мед с хрян, мед само с лимони, мед с канела, мед с моркови, мед с ряпа и т.н.

Бонбони при гърлобол

На принципа на хапчетата за смучене можете да си приготвите домашни бонбони за болки в гърлото. За една такава примерна рецепта за бонбони ще ви трябват половин чаша мед, половин чаша вода, 2 с.л. лимонов сок, половин лъжичка джинджифил на прах и 2-3 зрънца карамфил. В някои рецепти карамфилът се заменя с канела или ванилия. Водата с карамфила и джинджифила се кипват за 2-3 минути и се прецежда.

Към течността се добавят меда и сока от лимона и се кипва до образуване на пяна. Сваля се за малко от котлона да спадне пяната и се връща като се бърка непрекъснато до получаване на тъмен карамелен цвят. От сместа се накапва колкото 2 или 5 стотинки върху хартия за печене и се оставя да изстине и да се втвърди. Получените бонбони се поръсват с пудра захар и се прибират в бурканче с капачка. Използват се при нужда през няколко часа.

Има още много бабини методи за лечение на болно гърло, но имайте предвид, че когато състоянието ви се влошава и няма или има много слаб ефект от народната медицина е задължителна консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest