Ezine.bg»Статии»Здраве»На какво се дължи лошият дъх?

На какво се дължи лошият дъх?

На какво се дължи лошият дъх?

Лошият дъх често води до ниско самочувствие и неприятни ситуации при общуване. Проблемът обаче може да не се дължи на липса на хигиена, а да е сигнал за нарушено здравословно състояние.

Лошият дъх най-често се дължи на храната, попаднала между зъбите по време на ядене и останала там след това. Между зъбите попадат малки хранителни остатъци, които до няколко часа започват да гният и отделят неприятна миризма.

Четките понякога са безсилни да достигнат до всички ъгълчета на устната кухина и храната необезпокояване се разгражда.

Освен остатъците от храна, има и други причини за лошия дъх, които са свързани със здравословното състояние на организма. Синузит, бронхит, диабет, чернодробни или бъбречни проблеми, както и инфекции на носа, гърлото и белите дробове също могат да бъдат причина за лош дъх.

Според специалистите по дентална медицина постоянното дишане през устата, а не през носа, увеличава риска от появата на лош дъх.

В тясна връзка с появата на неприятен дъх в устата е тютюнопушенето. Всички пушачи страдат от този проблем. Всъщност употребата на тютюневи изделия води до редица други сериозни дентални проблеми, включително и до рак на устната кухина.

Наличието на зъбен камък също крие рискове за здравето на зъбите и венците и съответно за появата на лош дъх в устата. Причината е, че под него размножаването на микроорганизмите продължава. Милиарди бактерии се намират дори в един грам зъбен камък. Те, от своя страна, отделят вещества и токсини, които причиняват кариес, възпаление и кървене на венците.

На какво се дължи лошият дъх?

Появата на лош дъх в устата вече е признак, че зъбният камък е започнал да вреди и е въпрос на време венците да пострадат от гингивит.

Лошата устна хигиена също е причина за лошия дъх. Пари за зъболекари и за хубави четки и пасти не бива да се пестят. Препоръчително е да сменята четката си за зъби на всеки три месеца, но това е прекалено много. По-добре го правете всеки месец, за да не се натруват различни бактерии между косъмчетата

Освен с четка за зъби, почиствайте междузъбното пространство и с конци. Това ще помогне за почистване на всички части на зъба и отстраняването на храна, попаднала между зъбите.

Не забравяйте при почистване на зъбите с четка и паста за зъби, да четкате и езика.

Дъвченето на дъвка без захар е добре познат начин за освежаване на дъха, но и за стимулиране на слюнкоотделянето, което помага за предотвратяване на сухота в устата. Чаят от лайка пък дезинфекцира устата и влияе добре на бактериалното равновесие в нея.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest