Август е месецът, който много хора предпочитат за море. Почивката обаче не може да мине без добре познатите слънцезащитни продукти. Твърдението, че колкото по-висок е факторът на слънцезащитния крем, толкова по-добре за кожата и здравето на човека, се оказва не съвсем вярно.
Според последни изследвания най-подходящи са кремовете с до 30 фактор. По-високите фактори дори могат да ви изиграят лоша шега, защото те пречат на витамин D да проникне в кожата. Този витамин запазва костите и предпазва от някои заболявания като остеопороза.
Според специалистите страхът от поява на рак на кожата е причината хората да се подлагат твърде предпазливо на престой под лъчите на слънцето. Няма нищо лошо в превантивните мерки, но все пак е добре на кожата да бъде доставено достатъчно количество от този важен витамин.
Няколко пъти седмично разумно излагане на тялото под слънчевите лъчи в средата на деня, съчетано с добра диета, е подходяща профилактика за повечето хора, които искат да сведат до минимум рисковете.
На пазара има достатъчно лосиони и кремове, които защитават кожата. Лосионът е по-лек и е подходящ за по-мазни кожи. Кремовете пък за подходящи за сухи кожи, защото омазняват допълнително. Няма значение дали е крем или лосион, важен е факторът на защитата.
Потребителските организации съветват да обръщате внимание на подвеждащите твърдения върху етикетите. Маркетингови призиви като "целодневна защита", "моментална защита", "водоустойчив" объркват потребителите и им пречат да направят информиран избор.
Стойността на слънцезащитния фактор показва степента на защита само от UVB лъчите. Затова продукт, на който пише "широкоспектърна защита" или "UVA-UVB", е съмнителен.
Някои слънцезащитни средства имат по-дълготраен ефект, но плуването, потенето и забърсването с кърпа намаляват свойствата им. Предпазните продукти трябва да се нанесат отново след няколко часа, за да гарантират защита.