Ракът на простатата е онкологично заболяване, което се лекува комплексно. До момента начините за това са хормонална терапия, хирургична намеса и лъчетерапия/брахитерапия. Заболяването засяга най-вече мъже на около 50 годишна възраст.
Диагностицирането на рака на простатата протича в няколко стъпки. На първо място се прилага ректално туширане. Това в точен метод за откриване аномалии в структурата и плътността на жлезата, които в последствие се оказват злокачествени.
Методите на лечение зависят изцяло и от морфологичната характеристика на тумора и стадия на заболяването. Поради това, поставянето на точна хистологична диагноза е неизменна част от диагностично-лечебен процес. Биопсията е крайният метод, който със сигурност да потвърди диагнозата.
У нас първият етап от лечението на рака на простатата е активното наблюдение. При него ракът не се лекува, а само се наблюдава дали нараства или не. Някои от формите му се развиват изключително бавно и лечението им може да се отложи.
Сред методите за активно лечение е хормоналната терапия. То обаче се ползва с недоверие от страна на уролозите. С подобен статут се ползва и системната химиотерапия, тъй като има незначителен ефект.
Лъчелечението също е сред методите за лечение. При него обаче огромните недостатъци са високата обща лечебна доза радиация, както и риска от увреждане на всички органи в коремната кухина. Методът обаче се практикува във връзка с по-ниската му стойност в сравнение с оперативна намеса.
Хирургическата намеса при рак на простатата включва цялостното и премахване. Този метод дава много добри резултати в ранен стадий, когато процесът не е метастазирал. При него по оперативен път се премахва цялата простатна жлеза, семенните мехурчета и прилежащите лимфни възли. Този метод на лечение за момента гарантира в най-голяма степен и пълното излекуване.
В по-развитите страни има практика на робото-асистирана простатектомия. В този случай специална роботизирана ръка извършва операцията. Методът обаче все още е нов и се нуждае от още доказателства за своята ефективност.