Ако в последно време имате зверски апетит, не винете за това никой друг, освен полезните бактерии, които живеят в стомаха ви.
Точна те са отговорни не само за обработването на храната, която приемате, но и за нивото на апетита ви. Заключението е на учени от Университета Емори в САЩ.
Хората, които са с нормално тегло и тези, които са с излишни килограми, имат различен състав и обем на полезната микрофлора в стомасите си, установи изследването на янките.
Когато обаче се променя видът и количеството на полезните бактерии, настъпват и промени в тялото. Променят се показателите на различни функции на тялото, което от своя страна води до появата на високо кръвно, холестерол и инсулин в кръвта.
Нарушенията в състава на микрофлората в стомаха води до промяна в обмяната на веществата в целия организъм, а освен това увеличава и апетита, категорични са авторите на изследването.
"Хората пълнеят, защото ядат повече. Но това не е само защото храната е евтина и лесно достъпна. Оказва се, че причина за това е и промяната в баланса на полезни бактерии", обясняват учените пред списание Science.
Може ли микрофлората на стомаха да бъде контролирана, вероятно ще попитате вие. Може! Учените ни съветват редовно да консумираме храни, които съдържат про- и пребиотици. Именно те позволяват микрофлората да се поддържа в нормалното ѝ състояние.