Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Имате мигрена? Ето за какво още да се притеснявате!

Имате мигрена? Ето за какво още да се притеснявате!

Имате мигрена? Ето за какво още да се притеснявате!

Ако сте един от милионите хора по света, които страдат от мигрена, няма нужда да ви обясняваме колко неприятно е състоянието. Болката, пулсирането, проблемите със зрението могат да ви оставят неактивни и неработоспособни в течение на часове, ако не и дни.

Ако това не е достатъчно лошо, се оказва, че главоболието не трябва да е вашето единствено притеснение. Мигрената е свързана и може да е симптом и на други сериозни заболявания.

Редно е да знаете рисковете, за да можете да получите превантивна грижа или най-малкото да разсеете притесненията си. Рискът не трябва да се подценява. При приблизително една трета от страдащите от състоянието, главоболието е придружено от мигащи светлини, както и изтръпване на лицето или ръцете. Ако това звучи познато и сте жена между 35 и 45 години, имате по-висок риск от исхемичен инсулт.

Има доказателства, че при страдащите от мигрена кръвните тромбоцити се активират и рискът от съсирване се увеличава. Също така хормоналните противозачатъчни хапчета и пушенето увеличават риска от удар. Поради тази причина жените, страдащи от мигрена, е по-добре да използват друг метод за контрол на раждаемостта като презервативи и, разбира се, да не пушат.

Около 70% от страдащите от фибромиалгия имат и мигрена. Не е ясно защо, но двете състояния могат да споделят сходни причини, включително способността на организма да контролира болката. Тъй като тези два здравословни проблема често вървят ръка за ръка, важно е да поговорите с лекаря си, ако страдате и от двете, за да ви препоръча адекватни мерки за премахване на болката.

Имате мигрена? Ето за какво още да се притеснявате!

Мигрената се появява по-често и при хора, които имат биполярно заболяване и депресия. Според редица експерти и при двете състояние има генетично предразположение, дължащо се на хипер възбудимия мозък. Според тази медицинска теория, колкото по-чести са главоболията, толкова по-вероятно е да изпаднете в депресия. Експертите препоръчват ежедневна 20-минутна разходка на открито и многото сън през нощта. И двете намаляват мозъчната възбудимост и по този начин ви помагат да избегнете мигрената и придружаващата я тъга.

Ако мигренозното главоболие е придружено от аура (присвяткане или визуални вълни), рискът от развитие на болестта на Паркинсон се увеличава повече от два пъти, показва изследването на Университета за унифицирани услуги в Бетеша. Това важи с пълна сила, ако пациентът е между 35 и 45 години.

Докато причините за мигренозното главоболие все още се обсъждат, авторите на изследването твърдят, че проблем с невротрансмитера допамин е основният виновник за това. Авторите на изследването предполагат, че допаминът също се нарушава и при хора с Паркинсон, което може да обясни връзката между двете състояния.

Не на последно място, хората с мигрена са два пъти по-склонни да имат епилепсия и хората с епилепсия имат два пъти по-голяма вероятност да имат мигрена, показват повечето изследвания на двете състояния.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest