Ezine.bg»Статии»Красота»Домашни Процедури»Вредни ли са скрабовете от кайсиеви ядки и орехи за кожата ви?

Вредни ли са скрабовете от кайсиеви ядки и орехи за кожата ви?

Лилия  МилковаЛилия Милкова
Ентусиаст
1931
Вредни ли са скрабовете от кайсиеви ядки и орехи за кожата ви?

Ако използвате ексфолианти от дълго време, то те най-вероятно са вашето въведение в ексфолирането - и сте ги използвали много. Между грубата текстура и вкусната миризма ви се е струвало, че правите услуга на кожата си, като изтривате всички кожни проблеми, които сте имали тогава, за да разкриете по-добра и по-сияйна кожа отдолу.

Но нашите процедури за красота са изминали дълъг път и сега сме наясно, че този абразивен скраб със сигурност не прави никакви услуги на кожата ни. Но наистина ли скрабът от кайсиеви ядки и орехи е толкова вреден за нас?

Скрабът от орех и кайсия съдържа малки фрагменти от черупки от орехи или костилки от кайсии, които функционират като физически ексфолиант. Когато търкате скраба по лицето си, парченцата черупка или ядка изстъргват мъртвите кожни клетки. За съжаление те също могат да създадат микроранявания по кожата ви, тъй като фрагментите често са твърде големи и абразивни за кожата на лицето.

Има два вида ексфолианти: физически и химически. Въпреки че имат една и съща цел, те работят по различни начини. Физическите ексфолианти използват нещо физическо, частици в захарен ексфолиант или в случая на кайсиеви и орехови ексфолианти, кайсиеви ядки и натрошени черупки от орех.

Междувременно химическите ексфолианти използват киселини - като млечна киселина, гликолова киселина, лимонена киселина и / или салицилова киселина - за премахване на мъртвите кожни клетки. Въпреки това, докато физическите ексфолианти обикновено са по-достъпни, по-бързи и по-лесни за използване (тъй като просто търкате скраба върху кожата си и го изплаквате), те могат да причинят възпаление и малки, дори незабележими рани по кожата и дори да доведат до инфекция. Ексфолиантите от кайсии и орехи също могат да отслабят кожната бариера, оставяйки тена ви червен и раздразнен.

Не се препоръчва третиране с ексфолианти, тъй като те всъщност нанасят повече вреда на кожата ви. Има погрешно схващане, че когато използвате скрабове, вие се борите със суха, лющеща се кожа, защото непосредственият резултат от ексфолирането е по-гладка кожа.

Този гладък ефект обаче е само временен и всъщност увреждате кожата си още повече с повече ексфолиране с течение на времето. Ето защо не се препоръчва прекомерно ексфолиране, а е по-добре да се набляга на овлажняването.

Ако обаче държите да използвате физически скраб, е хубаво да не го използвате повече от веднъж седмично и да търкате внимателно, за да избегнете дразнене и нараняване. Ако все пак решите да използвате физически ексфолиант или скраб, потърсете продукти, които имат супер фини ексфолиращи частици (не черупки или фрагменти от ядки), които са по-малко склонни да разкъсат и дразнят кожата.

Скраб за лице

Скрабовете от орех и кайсия, заедно с всички други физически ексфолианти, са вредни за всички типове кожа, но особено за чувствителната и сухата. Тези с чувствителна кожа или възпалителни кожни заболявания като екзема или розацея трябва абсолютно да избягват използването на физически ексфолианти, особено скраб от орехи и кайсии, тъй като те могат да раздразнят и навредят на кожата и да влошат съществуващите състояния.

Наистина е препоръчително да наблегнете на химически ексфолианти, ако искате да подобрите състоянието на кожата си, да насърчите клетъчния обмен и да премахнете акнето. Когато се използва по подходящ начин, химическият пилинг е много по-ефективен и по-малко рисков за чувствителната кожа на лицето.

Химическите ексфолианти са киселини, които работят за премахване на мъртвите кожни клетки и има няколко различни вида. Двата най-често срещани химически ексфолианти са AHA и BHA. AHA са водоразтворими киселини, които обикновено се приготвят от захарни плодове и помагат да се отлепи повърхността на кожата ви. Те са особено препоръчителни за ексфолианти, тъй като много AHA като гликолова и млечна киселина също се считат за овлажнители.

Овлажнителите са от съществено значение за поддържането на кожата хидратирана, затова тези продукти са най-добрите за вашата кожа, особено за лицето ви. BHA са мастноразтворими и действат под повърхността на кожата, като премахват мъртвите кожни клетки. Чест пример е салициловата киселина.

Но е важно да се отбележи, че дори химическите ексфолианти идват с малък риск. Ако не се използват правилно или сте с чувствителна кожа, киселините може да са твърде сурови и да предизвикат дразнене.

В крайна сметка е най-добре да се пазите от ексфолианти от кайсии и орехи. Има погрешно схващане, че тъй като кожата ви се чувства гладка веднага след употреба, то тези продукти помагат, това обаче не е така. В дългосрочен план увреждате кожата си, като постоянно търкате повърхностния слой и не осигурявате на кожата си това, от което наистина се нуждае, а именно влагата. Ако искате да ексфолирате, използвайте химически ексфолианти в умерени количества.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest