Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Красота»Домашни Процедури»Правят ли маските за лице наистина нещо добро за вашата кожа?

Правят ли маските за лице наистина нещо добро за вашата кожа?

Лилия  МилковаЛилия Милкова
Ентусиаст
1931
Правят ли маските за лице наистина нещо за вашата кожа?

Странният и прекрасен свят на маските за лице разцъфтя през последните години. Когато някога хората се придържаха към кремове и глини, сега се впускат в ензимни, въгленни и листни маски.

Но наистина ли тази благоприятна за Instagram тенденция е от полза за кожата ви? Или са твърде добри, за да бъдат истина?

Ето и отговори на въпроса правят ли маските за лице наистина нещо за вашата кожа?

Какъв е краткият отговор?

Накратко, всичко зависи от това коя маска за лице използвате и какво се опитвате да постигнете. Маските за лице могат да бъдат ефективен начин за доставяне на интензивен прилив на подхранващи и терапевтични съставки за грижа за кожата във високо концентрирана форма.

Те действат, като покриват лицето с избраната от вас формула за определен период от време, обикновено 10-20 минути. Това дава на съставките повече време да проникнат в повърхността на кожата и да влязат в сила.

Въпреки че те могат да бъдат бързо решение за възпаление и сухи петна по кожата, техните ползи са временни, което означава, че трябва да ги използвате заедно с други ефективни продукти за грижа за кожата.

Правенето на маска за лице с цел да направите нещо добро за кожата си може да бъде рисковано и да доведе до изненадващи проблеми, включително обратен ефект - сухота, дразнене, зачервяване и обриви. Вашата грижа за кожата определя вашите основни съставки.

Сред стотици формули за маска за лице - коя да изберете?

Домашни маски за кожа

Отговорът е доста прост: Познайте кожата си и след това се насочете направо към списъка със съставките. Те трябва да отговарят на вашия тип кожа и в идеалния случай да отговорят на специфична загриженост.

Ето какво точно да търсите.

Акне или възпаление

Макар че маските за лице не са дългосрочно средство за лечение на акне, те могат да помогнат за успокояване на възпалената кожа и предотвратяване на пробиви.

Потърсете салицилова киселина, бензоил пероксид и естествени съставки като кисело мляко и папая, за да премахнете мъртвата кожа и веществата, запушващи порите.

Овесената каша и алое вера ще успокоят, докато глината и въгленът могат да попият излишното масло.

Тъмни петна и пигментация

Борба с тъмни белези? Със способността си да предотвратява хиперпигментацията, витамин С е вашата нова съставка-герой в маските за лице.

Азелаинова киселина и корен от женско биле работят за изсветляване и озаряване на пигментацията.

А ексфолиращите съставки като алфа хидрокси киселини (AHA), млечна киселина и ананас могат да помогнат за премахването на мъртвата, обезцветена кожа от повърхността.

Суха кожа

Сухата кожа се нуждае от сериозна хидратация, което означава, че ще използвате маска за лице с хиалуронова киселина, задържаща влагата в кожата.

Овлажнители като авокадо или масло от шеа също могат да омекотят и изгладят кожата.

Фини линии

Въпреки че по-дълбоките бръчки вероятно ще изискват посещение в кабинета на вашия дерматолог, някои маски за лице могат да помогнат за свеждане до минимум на появата на фини линии.

Витамин С отново е съставка, за която трябва да внимавате. Като антиоксидант той стимулира производството на колаген, за да подпомогне стегнатата кожа.

Витамин Е също е ефективна опция против стареене заедно с ресвератрол и ферулова киселина. Те работят за защита на кожата от нещата, които причиняват фини линии, като замърсяване и увреждане от слънцето.

Мазна кожа

Маска за кожа

Всичко, което премахва излишната мазнина и помага за намаляване на запушването на порите, е идеално за мазна кожа. Потърсете маски за лице, съдържащи съставки като:

- салицилова киселина;

- гликолова киселина;

- сяра;

- активен въглен.

Изберете такива маски с естествени съставки като кисело мляко и ананас, които могат да се използват за ексфолиране на кожата. Ако ги правите сами у дома, трябва да вземете предвид още няколко неща.

С техники за грижа за кожата „Направи си сам“ може да направите безопасна и ефективна маска за лице у дома. Само не забравяйте, първо, да нанесете малко количество от съставките зад ухото си, за да проверите за нежелани реакции.

Съставки за домашни маски за лице

За ексфолиране и изсветляващи ефекти потърсете млечна киселина - има я в киселото мляко. Алое вера заедно с плодове като папая също могат да помогнат за озаряване на кожата. Ако искате да успокоите възпаления тен, опитайте куркума. Сухотата може да бъде отстранена с естествени съставки като мед и авокадо.

Съставки, които трябва да се избягват

Забранени продукти за маски

Въпреки че е добра идея да си приготвите домашна маска за лице, преди да нанесете нещо от шкафа, е хубаво да знаете, че някои съставки винаги е най-добре да се избягват.

Избягвайте всичко кисело - неща като ябълков оцет, лимон и сок от лайм могат да доведат до дразнене и дори изгаряния. Поставянето на яйчен белтък върху лицето ви също е лоша идея, която може да доведе до неприятна инфекция, особено ако имате отворена рана.

Високото алкално ниво на содата за хляб също може да бъде прекалено грубо за кожата.

Вашият тип маска определя честотата на използване. Колко често нанасяте маската за лице, зависи от формулата на маската и от вашия тип кожа. Например, тези с чувствителна кожа, е хубаво да се придържат към седмичната употреба, за да избегнат прекаляването.

Най-добрият начин да прецените колко често да прилагате дадена маска, е да прочетете инструкциите. Някои маски за лице, като глинените и тези, които съдържат хидратиращи формули, могат безопасно да се прилагат два или три пъти седмично.

Други като ексфолиращи или против стареене трябва да се използват само веднъж седмично, за да се избегне дразнене.

Как да подпомогнете постигане на максимални резултати

Вече сте намерили мечтаната формула и знаете колко често да я прилагате. За да постигнете целите си за грижа за кожата, ще трябва да се възползвате максимално от тези съставки.

Ето няколко прости съвети и трикове:

- Винаги почиствайте преди и овлажнявайте след маска.

Почистете старателно кожата, преди да нанесете маска за лице.

Използвайте хидратиращ почистващ препарат с неутрално рН и внимателно изплакнете с топла вода, така че порите ви да се отворят, готови за маската. След като я свалите, използвайте плътен овлажнител без масло и серум с хиалуронова киселина, за да сведете до минимум потенциалното дразнене и да запечатате активните съставки;

- Използвайте последователно и наслоявайте, ако е необходимо.

Използването на маска за лице веднъж и само веднъж няма да ви помогне много. Но редовната употреба може да ви помогне да постигнете целите си. Използвайте същата маска поне 6 до 8 седмици, преди да вземете решение. И ако имате множество проблеми с кожата, можете да спестите време чрез прилагане на метода Мулти маска. Например, може да откриете, че брадичката и бузите ви се нуждаят от ексфолиращ тип, докато вашата Т-зона изисква известен контрол на омазняването.

- Не я оставяйте твърде дълго.

Лесно е да се мисли, че колкото по-дълго е оставена маската за лице, толкова по-ефективна става тя. Но устойте на изкушението да оставите маска по-дълго от указанията. Формула, предназначена да остане в продължение на 10 минути, която не се премахва за час, може да причини проблеми и да доведе до раздразнения.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest