Ezine.bg»Статии»Красота»Козметика и Козметични Процедури»Биокозметика менте - как да я познаем?

Биокозметика менте - как да я познаем?

Биокозметика

Козметичните продукти, които през последните години добиха популярност като „био”, би трябвало да са извлечени от растения, отглеждани в екологично чисти райони, без добавяне на синтетични багрила, химически консерванти и ароматизатори.

Според лекарите все повече хора залагат на тези еко продукти, без да подозират какви опасности крият те. Направено наскоро проучване показва, че голяма част от козметичните продукти са се провъзгласили за био, без да имат сертификат. Това обаче не пречи на производителите да подвеждат потребителите с некоректни надписи.

В списъка фигурират български и чужди бебешки и дамски кремове за лице и ръце, къна за коса, паста за зъби и др., в чиито състав има различни химикали и петролни продукти. Тези стоки са изключително опасни.

Най-малкото, което могат да ви причинят, са обриви и алергии. Често обаче ментетата водят до много тежки последици като импотентност, дихателни проблеми и дори ракови заболявания.

Не всеки флакон с надпис „натурална“ козметика, е био. По състав се доближава, но не разполага с най-важното, а именно - сертификат, който гарантира, че е екологично чист растителен продукт, отглеждан в чисти зони и е безвреден за околната среда.

Крем

Официално няма разпоредба, с която могат да се предприемат действия срещу надписите с подвеждаща информация върху бурканчетата с крем и флаконите с шампоан, тъй като, за разлика от храната, все още няма правно съществуващи стандарти за биокозметика.

Всъщност, на почти всички опаковки на продукти, които претендират, че са натурални, био и еко, производителите акцентират върху качествата на козметиката (хипоалергична, не е тествана върху животни, некомедонна и т.н.), както и върху съставките, които не са използвани.

Тоест, потребителят лесно може да грабне някой крем, подведен от опаковката, която гръмко гласи, че в него не са използвани парабени, силикони или сулфати. Фактът, че в един продукт не се съдържат дадени доказано вредни вещества, съвсем не означава, че тези, които са използвани, са безвредни.

Оказва се, че повечето продукти на българския пазар, които претендират, че са био, съдържат оцветители, минерални масла и консерванти, което е напълно недопустимо за такъв тип козметика.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest