Ezine.bg»Статии»Красота»Грим»Къде и кога са се появили първите гримове

Къде и кога са се появили първите гримове

Антония Р.Антония Р.
Джедай
3k77
Гримове

Разкрасяването с козметични продукти има своята история, която започва от Древен Египет, а модернизираното в днешният ѝ вид е изпълнено с много любопитни факти.

Както казахме, първи към гримовете посягат в Древен Египет. Открити папируси описват как жените грижливо нанасяли черен прах върху очите си, което е първообразът на съвременните очна линия и сенки за очи. Освен за красота обаче египтяните използвали козметиката и за предпазване от злото.

В Древен Рим и Древна Гърция също се стараели да коригират външността си чрез гримове, като за тази цел от държавната хазна се харчели купища пари, а жените не се страхували да изпробват нови продукти, дори и те да са отровни.

Първото червило се появява в Месопотамия. Съставките му били червен пигмент, пчелен восък и животинска мазнина. В Древен Рим забърквали червилото и с помощта на ябълки.

Древен Египет

Първи срещу козметиката се опълчват представителите на християнската църква. Те вярвали, че с тези продукти хората променят външността, дадена от Бог, и виждали в това магьосничество. Затова свещеници анатемосвали наред жените, които се гримират.

Първият лак за нокти е създаден в Древен Китай. За китайците дългите нокти били символ на аристократичност и тъй като на обикновените хора ръцете им били нужни за работа, само представителите на висшето съсловие пускали своите нокти, като при някои жени те достигали до 25 сантиметра.

През XVII век се появява и първата пудра. Мъжете и жените я слагали в големи количества върху лицето и косите си, прикривайки естествените си черти. По това време да се появиш на обществено място, без да си обилно напудрен, се смятало за върховно неприличие.

По-късно прекаляването с козметиката свидетелствало за ниска култура, а хората щипели и хапели бузите си, за да поруменеят и изглеждат по-естествени.

Първата спирала се появява в началото на XIX век като смес между въглен и вазелин, но в съвременния си вид се ражда през 1913 година, а опаковката ѝ е дело на Хелена Рубинщайн.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest