Ezine.bg»Статии»Здраве»Как да се предпазим»Могат ли смартфоните и компютрите да повлияят на стареенето?

Могат ли смартфоните и компютрите да повлияят на стареенето?

компютър и стареене

Стареенето е природен процес, на който са подложени всички организми. Разумът и интелектът у хората ги превръщат в единствените организми, подложени на стареене, които се опитват да въздействат на процеса.

Съществуват много средства и разработени методи за противодействие на стареенето. Козметичната индустрия работи с пълни сили, както и медицината. Здравословни диети, кремове с всевъзможни съставки, физически упражнения и какви ли не тенденции, които стават модерни в определен момент и се разпостраняват по света.

Последните открития на учените помрачават идеята за борба с остаряването. Любимият таблет, смартфонът или компютърът и други модерни джаджи излъчват синя светлина, която може да се отрази на опитите да се запазим дълго и в добро състояние.

Фактът, че синята светлина е лоша за мозъчните клетки и ретината не е ново откритие. Проведено наскоро изследване на екип от Орегонския университет в САЩ твърди, че клетките на кожата ни също са уязвими пред синьото светене.

Как се е стигнало до това откритие? Използвана е обикновената плодова мушица, която всички познаваме. Мушичката се явява отличен модел за експерименти, тъй като клетките и механизмите на този организъм имат развитие, подобно на други животни и на хората.

смартфон и вреди за кожата

Тези мухи са били подлагани всеки ден на цикъл от 12- часово облъчване със синя светлина и 12 часа на тъмно. Оказало се, че те умират по-рано от другите опитни образци, които са държани само на тъмно, или са облъчвани със синя светлина, минала през филтър.

Облъчваните мухи са показали поражения в мозъчните клетки, както и в очните ретини. Някои от тях пък са изгубили способността си да се катерят, характерна за вида.

Ръководителят на експеримента казва, фактът за вредното въздействие на синята светлина върху стареенето, е категорично доказан при мухите, облъчени с нея. Освен това те са открили, че гените, отговарящи за този процес, са реагирали, което означава, че светлината ги контролира.

Как да се защитим по-добре?

Докато учените умуват какво да измислят, за да неутрализират вредното действие на синята светлина, хората могат и сами да вземат някои мерки.

Очила с кехлибарени лещи е една от възможностите за предпазване. Те филтрират светлината и ще предпазят ретината.

Друг вариант е да се настроят телефонът, лаптопът и другите устройства да блокират синята емисия.

Естествено стоенето пред устройството само когато е наложително, е най-добрият вариант.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest