Ezine.bg»Статии»Здраве»Народна Медицина»Масло от мушкато - приложение и свойства

Масло от мушкато - приложение и свойства

Мариана В.Мариана В.
Джедай
502931
Масло от мушкато - приложение и свойства

Едно от най-ароматните масла в ароматерапията е маслото от дъхаво мушкато или просто от мушкато. Това масло се извлича от пожълтелите листа на растението Реlаrgоnіum grаvеоlеnѕ.

Причината да се извлича от листата, които вече са пожълтели, а не от свежите зелени листа е в това, че жълтите са много по-наситено ароматни от зелените.

Маслото от мушкато намира приложение като ефективен стимулатор на надбъбречните жлези, спомага за регулиране на действието на нервната система. Етеричното масло е много ефикасно като средство за борба с депресията, тревожността.

Използвайте мушкатовото масло за регулатор на хормоналната система и облекчаване на състоянието на мазната кожа.

Растението, от което се добива ароматното етерично масло, произхожда от Южна Африка, но се среща и в Мадагаскар, Мароко и Египет. Едва през 17 век то е пренесено в Европа и днес може да се види как вирее свободно в редица страни - като Испания, Италия или Франция.

Масло от мушкато - приложение и свойства

Без да се отличава с изключителна атрактивност, това растение достига до около 1 метър височина, представлява космат многогодишен храст с розово-бели цветчета и се използва за изграждането на живи плетове.

Интересна подробност е, че в миналото мушкато е отглеждано около домовете като ефективно средство за прогонване на зли духове от дома и тяхното влияние.

За добиване на масло от мушкато се използва методът на парната дестилация, като на него се подлагат пожълтелите листа на храста и част от стъблата му. Полученото масло е безцветно, воднисто и много ароматно.

Полезните свойства на мушкатовото масло се дължат на съдържащите се в него елементи и съставки като пинен, мирцен, лимонен, линалоол, цитрнолена, гераниол и генарил бутират.

Въпреки че самото масло от мушкато не е токсично, то може да предизвика чувствителност у някои хора. Предвид факта, че влияе върху баланса на хормоналната система, не е препоръчително да се използва по време на бременност, от малки деца, при силно чувствителни хора или хора, алергични към мушкатото. Не правете инхалации, ако имате астма!

В ароматерапията маслото от мушкато се използва като диуретик, антисептик и антидепресант. Освен това може да влезе в ролята на дезодорант като тонизиращо средство, при нужда от кръвоспиране при лечение на рани. Може да сипете няколко капки в мехлем или спрей, който ще помогне за по-бързото заздравяване на раните.

Не се колебайте да приложите масло от мушкато, когато изпитвате напрежение на нервната система, при депресия и тревожност, то е чудесно средство и за облекчаване на остър или хроничен стрес. За още по-добри резултати използвайте заедно с лавандулово масло или масло от портокал.

Може да използвате дифузер или аромалампа за освежаване на помещенията у дома с 6-8 капки от маслото.

Масло от мушкато - приложение и свойства

Инхалациите с маслото също са препоръчителни, като за целта сипете 3-5 капки в гореща вода и вдишвайте за 5-10 минути. Те са полезни и при менопауза, както и за повишаване на общия тонус на организма.

Мушкатовото масло има силно стимулиращо действие върху лимфната система, подпомага детоксикацията на организма и регулира месечния цикъл при дамите.

С успех може да го прилагате при лечение на камъни в бъбреците и жлъчката, кървене от носа и премахване на излишната вода от организма.

Маслото от мушкато има силно противогъбично действие. То се използва за елиминиране на всички видове гъбички. Лечението може да се извърши директно върху кожата или чрез дифузер.

Директното нанасяне на маслото от мушкато на кожата ще спомогне за отстраняване на излишния себум и почистване на мазната кожа.

При повишена тревожност, депресия, стрес или отоци, опитайте да го ползвате под формата на масажно масло - 5 капки, раздени в 10 мл базово масло, или добавете от него във ваната - до 6 капки, разредени в 20 мл базово масло. Масажите с мушкатово масло съдейства за трайно успокояване, премахване на излишния стрес, помагат при борба с целулит, отоци, хемороиди, при проблемна менструация, херпес, болки от натъртвания.

Може да добавите няколко капки от него в шампоана като средство срещу въшки.

Маслото от мушкато се съчетава отлично с други етерични масла според целта, за която предстои да се използва съответната комбинация:

- за силно заздравяващо действие съчетайте с масло от чаено дърво, лавандулово масло или масло от лимонена трева;

- при стрес, тревожност и нарушен емоционален баланс комбинирайте с лавандулово масло, масло от лайка или масло от бергамот;

- при нужда от антибактериално действие употребявайте с всички видове цитрусови масла, карамфилово масло или масло от мащерка.

Използвайте маслото от мушкато и в съчетание с масло от ангелика, масло от босилек, масло от жасмин, масло от лайм или масло от нероли.

Може и сами да си направите етерично масло от мушкато, ако се радвате на това красиво цвете у дома. Ще са ви необходими листа от мушкато, масло разредител по избор (бадемово масло, зехтин или масло от жожоба), голям буркан и няколко по-малки бурканчета с херметическо затваряне.

Откъснете пожълтелите листа от мушкатото, сложете ги в хаванче, където да ги стриете и да направите паста от тях. Сложете получената в големия буркан и залейте с базовото масло, така че да покрие пюрето от листенца. Оставете на тъмно и хладно място за 14 дни. След като това време измине, проверете буркана - ако ароматът е твърде натрапчив, може да добавите още малко масло разредител. Когато получите перфектния аромат, прецедете и пресипете маслото в по-малките бурканчета. Съхранявайте на сухо и хладно място своето домашно масло от мушкато.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest