Ezine.bg»Статии»Здраве»Как да се предпазим»Кога слънцето е вредно

Кога слънцето е вредно

Кога слънцето е вредно

Надали има по-всеотдаен лечител от слънцето. От векове се знае, че чрез излагане на тялото ни на слънчевите лъчи ние можем да излекуваме или поне да контролираме много заболявания, поради което съществува и термина Слънцелечение или Хелиотерапия. Слънцето не само че ни помага да се снабдим с така ценния за нас витамин D, но е способно да лекува редица заболявания, включително дерматити, псориазис и артрити. Повишава имунитета ни и ни осигурява превенция срещу диабет, множествена склероза и онкологични заболявания.

С удоволствие ще ви цитираме мислите на Учителя, Петър Дънов, който в своя труд „Книга за здравето“ казва „Енергията на нашия физически, даже и морален живот иде от Слънцето. То носи живот. Само слънчевата енергия е в състояние да възстанови силата и здравето на човека. Няма болест, която да не се лекува от Слънцето.“

Но дори и Учителя предупреждава, че слънцето трябва да се избягва през най-горещите часове, както и че не е добре човек да гледа директно към него. Защото колкото и много ползи да сме в състояние да изброим от излагането на тялото ни на слънце, толкова може и да ни навреди то, ако не внимаваме.

В следните редове ще ви запознаем кога слънчевите лъчи са вредни и до какво може да доведе прекомерното излагане на слънце.

Прието е че най-вредните слънчеви лъчи са в часовия диапазон между 12 и 16 часа и че по това време трябва да избягвате излагането си на слънчевите лъчи. Трябва да вземете предвид и факта, че ако се намирате на високо надморско равнище (например ако сте решили да се разходите из планините), то и слънчевите лъчи ще са по-силни и използването на слънцезащитни продукти е задължително.

Най-често срещаният негативен ефект от излагането ни на слънце в неподходящи часове е изгарянето на кожата. Това е причината отново винаги да употребявате слънцезащитни продукти, като колкото по-бързо изгаряте, толкова по-висок фактор трябва да използвате.

Прекомерното излагане на слънчевите лъчи води до рак на кожата, който се счита, че е най-агресивния вид рак. Когато се печете на сутрешните слънчеви лъчи, вие си набавяте необходимото количество витамин D, което от своя страна намалява риска от онкологични заболявания. И обратното- ако редовно се излагате на слънчевите лъчи обедно време, когато те са най-силни и вредни, риска от рак на кожата е сериозен.

Прекомерното излагане на слънце в неподходящи часове може да доведе и до топлинен удар. Това се наблюдава често ако човек е прекарал няколко дни, излагайки тялото си на слънчевите лъчи в интервала от 12-16 часа. Не предприемайте подобни рискове, защото топлинният удар може лесно да бъде избегнат, но също така е и животозастрашаващ.

Вреди от слънцето

Винаги когато сте решили да правите слънчеви бани носете слънцезащитни очила. Подчертаваме, че е много важно те да са истински, защото т. нар. ментета крият много рискове за човешкото зрение.

Ако гледате продължително време към слънцето (което понякога е неизбежно), то не забравяйте за необходимостта от слънчеви очила, защото можете да развиете катаракта или т. нар „вътрешно перде“, което води до постепенна загуба на зрението.

Всъщност за да се възползвате максимално от слънчевите лъчи, то помнете, че трябва да ги избягвате в интервала 12- 16 часа, да използвате слънцезащитна козметика и слънчеви очила, както и да се пазите ако имате алергия към слънцето.

Отново ще довършим статия си с цитат на Учителя, като подчертаваме, че това, което Петър Дънов казва, се отнася само ако се лекувате със сутрешните слънчеви лъчи: „ Каквото и неразположение да имате, като изложите гърба си на Слънцето, неразположението ще изчезне. Ако неразположението ви се дължи на отрицателните мисли, изложете гърба си на юг, а лицето на север. Няма да мине много време и неразположението ви ще изчезне. Ако сте хремави или простудени, изложете гърба си на юг, към слънчевите лъчи. Те лекуват всички болести.“

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest