Ezine.bg»Статии»Здраве»Какво губим, като връщаме часовника с един час

Какво губим, като връщаме часовника с един час

Жана Г.Жана Г.
Новак
554196
Сутрешно събуждане

Връщанета на часовника назад в началото на зимата е вредно за здравето, води до по-голям разход на енергия и увеличава замърсяването на околната среда, смятат учените.

Прекратяването на тази практика в северните райони може да доведе до по-големи преимущества за здравето и околната среда.

Смяната със зимно часово време означава, че голяма част от хората ще започнат деня си, когато навън е светло. Но това също така отнема и час от дневната светлина. Някои експерти спорят, че в северните райони енергия трябва, за да се намали тъмнината, и ограничаването на мероприятия на свеж въздух вредят на здравето.

Ако престанем с тази практика, ще имаме допълнителен час дневна светлина и ще повишим нивото си на витамин D. В световен мащаб почти половината население страда от понижено ниво от наричания още „слънчев витамин”. Дефицитът на витамин D повишава риска от заболявания като рахит и автоимунни заболявания.

Учените са установили, че преходът на централно-европейско време, тоест към средно време по гринуичския меридиан плюс един час през зимата (GMT+1) и средно време по гринуич плюс два часа през лято (GMT+2) ще дари голяма част от хората с повече от 300 часа дневна светлина годишно.

Кампанията да се стъмва по-късно набира все повече поддръжници в Англия. Хората се чувстват по-щастливи, по-енергични и по-малко боледуват през лятото, когато прекарват на дневна светлина повече време, докато през зимата, в унисон с мрачните дни, хората страдат от лошо настроение и крехко здраве.

Връщане на часовника с 1 час

Някои специалисти твърдят, че ако оставим часовете както са си през зимата, това ще мотивира много хора да прекарват повече време на открито и да се занимават повече с физически упражнения навън.

Високите нива на хронични заболявания като сърдечните и затлъстяване са резултат от липса на физическа активност. За възрастните е препоръчително да са физически активни поне от 30 до 60 минути дневно.

Тъй като обществото винаги търси достъпни, евтини и безвредни начини за вмешателство, почти идеална в този смисъл е възможността да спрем да връщаме часовника и да увеличим количеството на достъпа до дневна светлина.

Специалистите са изчислили, че само за Англия при липсата на излишен час ще се икономиса енергия около 0.3% от дневните нужди, а вредните емисии ще намалеят до 450.000 метрични тона въглероден газ за зимния период.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest